Микробиом – патогени, пробиотици и пребиотици (част 1)


| Прочетено Прочетено: 1082 пъти | КоменариКоментари: 0



Микробиом – патогени, пробиотици и пребиотици (част 1)

Съветите са на Калоян Данчев на фестивала "Здравей, здраве 2024".

Нашето здраве е свързано с чревната микрофлора. Тя се състои от пробиотици, неутрални микроорганизми и патогени. Не трябва да се бъркат паразити с патогенните микроорганизми. Когато балансът е нарушен, настъпва дисбиоза, когато балансът съществува се нарича еубиоза. При него процентът на пробиотици трябва да е 85 на сто и 15 на сто - патогени. Когато това съотношение е нарушено, настъпва дисбиоза.Лекарите, като чуят дисбиоза, започва да търсят в червата някой патоген, и като се направят съответните изследвания, се открива най-често или кандида, или Клостридиум дифициле, и започват да търсят начини да се справят с тях. Това е неправилно, защото патогенът може и да се унищожи, но балансът в червата няма да се възстанови по този начин. Балансът се възстановява единствено чрез прием на пробиотици и пребиотици.

Чревната микробиота в тънките черва е различна от микробиотата в дебелото черво. В тънките черва са друг вид пробиотици, които не са толкова популярни и тяхната функция е да превърнат част от простите въглехидрати в сложни въглехидрати и някои витамини, най-вече от група В. Микробиотата в дебелото черво се занимават със сложните въглехидрати. В храните почти няма сложен въглехидрат, това трябва да се случи по естествен път в тънките черва. Когато това не се случва, микрибиотата в дебелото черво за тях няма тяхната храна и те започват да намаляват. Късоверижните мастни киселини - това са основните молекули, които подобряват чревното Ph.Доказано е, че когато чревното Ph е киселинно, то е благоприятно за пробиотици, т.е те се развиват добре. Когато чревното Ph е алкално, това е неблагоприятно за пробиотиците, но пък е благоприятно за паготените и те започват да се развиват добре. Има едно средно положение, което се казва неутрално чревното Ph, при което могат да се развиват и пробиотици, и патогени.

Късоверижните мастни киселини оказват влияние върху чревната функция, а оттам и върху чернодробната функция и свързаните с него храносмилателни процеси. Най-новото изследване използва съвременни ДНК технологии, за да ни даде достоверна и лесно достъпна информация за микробиома. Чрез този тест може да се изследват много важни чревни показатели.Когато патогените преобладават се повишават отделяните от тях токсини и се нарушава чревната функция. Те започват да навлизат чрез чревната лигавица и ние започваме да изпитваме първоначално сериозен дискомфорт, а после- се появяват и възпалителни заболявания на червата. Единият тип заболявания са от тип затлъстяване, което включва инсулинова резистентност, диабет тип 2, хормонален дисбаланс и свързаните с него овариална инсулинова резистентност и мозъчна инсулинова резистентност, която води до деменция, Алцаймер и Паркинсон. Овариалната инсулинова резистентност води до поликистозни яйчници и ендометриоза. Във втория случай са възпалителните заболявания на червата, най-вече болест на Крон и улцерозен колит.

Както вече посочих, чревната микробиота в тънките черва е различна от микробиотата в дебелото черво. В тънките черва са друг вид пробиотици, които не са толкова популярни и тяхната функция е да превърнат част от простите въглехидрати в сложни въглехидрати. Този процес е много сложен и  труден се нарича каскадна  ферментация на простите въглехидрати. Нарича се така, защото голяма част от простите микроорганизми превръщат едно вешество в прекурсор, и това са 12-14 и повече стъпки. Разнообразието от пробиотици е от съществено значение за червата, но трябва да се знае кои липсват. В същото време почти всички метаболити, които познаваме, вкл. и витамин В12, това са пробиотични метаболити.

Витамините от група В и група К, без които ние не можем, са пробиотични метаболити. Когато балансът в микробиомът е нарушен, ние започваме да страдаме в една или друга степен, защото определени вещества най-общо казано започват да ни липсват.Ще дам друг пример: когато човек има сърдечни заболявания, кардиолозите почти винаги изпитват магнезиев оротат, и хората си мислят, че те пият магнезиев, но те пият оротат, т.е това е оротова киселина.Оротовата киселина е метаболит, вид пробиотик, който се произвежда от мляко. Хората, които не се хранят с млечни продукти, получават липсата му, което рано или късно води до сърдечно-съдови болести, вкл. и атеросклероза. Затова ви съветват да ползвате ферментирали млечни продукти.

Добре е да се хапват още зеленолистни зеленчуци, аз гледам фибрите в храните и затова ги препоръчвам, тъй като те имат фибри и това е добре за микробиома и за неговия баланс.Трябва да се хапват и картофи, тъй като те имат несмилаемо нишесте. Важни са и полифенолите, които ги има в ябълки и грозде. Освен магнезиев оротат, може да се взема и калциев оротат или калиев оротат.

Има хора, които имат дисбиоза, които не ферментират правилно, каскадните ферментации при тях са нарушени, и може да не се стигне до производство на оротат, даже и да приемат млечни продукти.

Трябва да се знае също, че когато липидният профил е нарушен, това означава дисбиоза, т.е някои пробиотици-дали в тънките, дали в дебелото черво, липсват. Затова трябва да се хапват и много ферментирали храни: кисело зеле, туршии, кисело мляко. Нациите, където се използват най-много ферментирали храни, са азиатците и азиатската кухня: мисо, кимчи, саке и др.

Най-много страдат от дисбиоза жените, защото постоянно са на диета. Здравословното хранене е разнообразното хранене. При проблем с усвояването на въглехидратите, то човекът има дисбиоза.От простите въглехидрати ние усвояваме енергия.

Бебето получава своя микробиом от майката чрез кърмата, то се ражда със стерилни черва.Когато майката е с дисбиоза заради диетите, тя предава този микробиом и на бебето. И то е с някаква степен дисбиоза. Надявам се нещата да се променят и още по време на бременността да се работи на тема микробиом, за да може като се роди бебето да има по-добър микробиом.











Акценти от Здравница



Кого засяга витилигото?

Кого засяга витилигото?

Витилигото все още е сред малко известните хронични заболявания, които страдат от липсата на широка гласност и наситена информация. В миналото пациентите често са били жертва на неразбиране от страна на обществеността....още

Слънце, но с мярка! Митове и истини за топлинния удар

Слънце, но с мярка! Митове и истини за топлинния удар

Всички ние приветстваме настъпването на летните горещини като облекчение от студените и дъждовни дни. Но често високите температури могат да бъдат опасни....още

Малко позната употреба на билката Пореч

Малко позната употреба на билката Пореч

Поречът е познато не само като лечебно растение, но и като подправка. Полезните му съставки го правят ценно средство не само при кожни проблеми, но и за подсилване на имунитета и нервната система....още

Лекари от Майчин дом и УМБАЛ Света Екатерина в София спасиха 33-годишна родилка

Лекари от Майчин дом и УМБАЛ Света Екатерина в София спасиха 33-годишна родилка

Младата жена е транспортирана по спешност с линейка от Гоце Делчев в СБАЛАГ Майчин дом в 32 гестационна седмица в изключително тежко състояние - с дълбока венозна тромбоза....още


Виж още от акценти

 

За потребителя

Продуктите на Здравница

Оригинален канадски кленов сироп Оригинален канадски кленов сироп

Екологично чист продукт. 100% гаранция за качество и произход. Директно от Канада. Клас "А" (Light)....


Цена: 40.20 лв.


Ябълков пектин на прах
Ябълков пектин на прах

Сода, без алуминий - 250 гр.
Сода, без алуминий - 250 гр.

Масло от бял трън
Масло от бял трън

Билкова смес №20 (при киста на яйчниците)
Билкова смес №20 (при киста на яйчниците)

Масло от облепиха, студено пресовано, Здравница, 100 мл.
Масло от облепиха, студено пресовано, Здравница, 100 мл.

Билкова смес №15 (при псориазис)
Билкова смес №15 (при псориазис)

Всички продукти








Най-търсено в Здравница Най-търсено в Здравница



Заболявания Заболявания

 

Билки Билки

 

Народни рецепти Народни рецепти

Всички заболявания Всички билки Всички народни рецепти

Намери бързо:    

"Ню Ес Нет ЕООД" предупреждава, че предоставената информация на страниците на ЗДРАВНИЦА не може да замени посещението на лекар, поставянето на професионална диагноза и провеждането на нужното лечение.

Facebook - Здравница Twitter - Здравница RSS - Здравница

Използването на материали от Zdravnitza.com задължително става след позоваване на източника и линк към съответната страница!

Здравница
Здравница
Здравница
   
Здравница

Copyright © 2006-2022 Zdravnitza.com Всички права запазени.
Zdravnitza.com е собственост на "Ню Ес Нет ЕООД" : Условия за ползване

email