Борислав Чонгов, д-р по кинезитерапия в първо интервю за "Здравница".
- Г-н Чонгов, увеличават ли се случаите на идиопатична сколиоза при децата?
- Нека да започнем от там, че сколиозата се характеризира със странично изкривяване на гръбначния стълб. В тази равнина се смята, че гръбнакът не трябва да има значителни отклонения. Разбира се сколиозата е много по-сложно изкривяване. Настъпват триизмерни промени и се характеризира с торзия (усукване) от гледна точка на механиката. Най-честата форма на сколиозата е идиопатичната, тоест с неизвестна и неуточнена причина за появата ѝ.
Много се спори за причините за това торзионно изкривяване. Може би е съвкупност от причини, като най-честите са генетична предразположеност, епигенетични процеси, травматични и микротравамтични случки, механично претоварване от нарушена осанка в училище, неправилно носене на тежки предмети (чанти), хормонални нарушения и много други.
Идиопатичната сколиоза заема около 80% от всички видове сколиотични изкривявания, които заемат от 3% до 5% от населението. През последната 2022-2023 учебна година прегледахме 1800 деца и установихме, че броя на установените случаи е подобно на предишни изследвания, както в България, така и по света. Много е важно да се знае, че идиопатичната сколиоза се развива най-често след 10 годишна възраст и тогава трябва да се следят децата с по-голяма загриженост.
Рискът от получаване на сколиоза приключва с активния бърз растеж по-време на пубертета: при момичетата 16- годишна възраст, а при момчетата 17 -годишна възраст.
- Става ли лечението/корекциите като неоперативен метод все по-трудно?
- Неоперативното лечение на сколиозата е познато още в далечното минало. В настоящето ние само доразвиваме методите на кинезитерапията, позната ни в близкото минало, като лечебна физкултура и изправителна гимнастика. В настоящето се появиха методики, които се усъвършенстваха на базата новите проучвания за природата на сколиозата. Общото име, под които са известни са СФУС (специфични физиотерапевтични упражнения при сколиоза).
Корсетолечението също търпи развитие, като се подобряват моделите, дозировката и съчетаването с новите кинезитерапевтични методики. От тази гледна точка, колкото повече познание има един физиотерапевт, толкова повече се затруднява при избора на правилните действия.
Сложността идва и от това, че трябва да се планира внимателно терапията във времето, понеже упражненията и корсета в повечето случаи са с продължителност от няколко години. Освен терапията за сколиоза трябва да се съчетае и с останалите дейности от ежедневието, като училище, матури, спорт, свободно време, срещи с приятели и т.н.
Корекцията на сколиотичната позиция на тялото се научава, но лечението не е лесно поради сложността от особеностите на възрастта, в която се намира детето и големите изисквания към него от всяка една страна.
- Методът на Шрот при сколиоза широко застъпен ли е у нас и има ли достатъчно кинезитерапевти, които да го практикуват?
Методът на Шрот е феномен в световната практика при лечението с упражнения на сколиозата. Нека поясним, какво точно е методът на Шрот и какво точно се има в предвид. Катарина Шрот (1894 - 1985) е родена в Дрезден, Германия. Самата тя страда от сколиоза и е лекувана с корсет. Започва да разработва по свой модел упражнения, базирани на шведската гимнастика, разработена преди това от Пер Хенрик Линг (1776 - 1839). Също така К. Шрот е изучила много от познатите до тогава системи на Лабан, Клап, Медау, Хелерау- Лахзенбург, Сурен, Гиндлер и Калмайер.
Катарина Шрот разглежда тялото, като схема от няколко блока, които при сколиоза, се разместват. Обособява принципа за ротиращо ъглово дишане, деротация, изтегляне (елонгация) и стабилизация. В началните си години Шрот методът включва наблюдения на пациентите с комбинация от огледала, както и много разнообразна система от макарички за механо терапия на тялото в различни посоки. Методът е описан от дъщеря ѝ Криста Ленерт-Шрот, която издава подробен учебник с описаните на принципите за въздействие.
В наши години методиката се разпространява все повече, както в целя свят, така и в България. Все повече терапевти се запознават и започват да работят, познавайки принципите на Шрот. Все по-трудно става точното дефиниране и определяне какво е методът на Шрот.
Методът се разпространява по света благодарение на внука на Катарина Шрот – д-р Ханс Рудолф Вайс, физиотерапевта Аксел Ханес и д-р Мануел Риго, който провежда първите курсове извън Германия. Още през 1964 г. Елена Салва (тъща на М. Риго) след обучението си в немската клиника Шрот започва да прилага метода в Барселона. През 1989 г. се провежда курс за физиотерапевти в Барселона, след което в Израел и САЩ от д-р Риго.
Богатството са принципите, които Катарина и Криста Шрот са ни дали. Ние уважаваме техните постижения и се опитваме да подобряваме и адаптираме към нашата реалност, времеви период, националност и особености. Познаването на повече методики за лечение на сколиоза е водещото за нас. Не всеки метод пасва на даден физиотерапевт, както и не всеки метод пасва на всяко дете. Наименованието на метода, не гарантира търсеното качество. Качеството на лечението на детето ви ще дойде от способностите на кинезитерапевта. Кривата на обучението на един кинезитерапевт е дълга и много често трудна. Трябва да бъдем търпеливи и да знаем, че все повече физиотерапевти ще стават добри в лечението на сколиоза, понеже в България имаме традиции.
Какви грешки най-често правят родителите на деца със сколиоза? Напр. късно търсят лечение, залагат само на оперативна намеса и пр.
Винаги, когато нещата не се получават, както желаем за децата ни, родителите почват да се обвиняват и да мислят какво са сгрешили. Прогнозата за естественото развитието на сколиозата зависи от много фактори. Ако детето се роди със сколиоза или се появи през първите 3 години (инфантилна идиопатична сколиоза), прогнозата е, че може да прогресира с по-бързи темпове. Ако сколиозата е до 20 градуса ъгъл на Кобб се прави кинезитерапия СФУС. Когато сколиозата е между 25 и 40 градуса ъгъл на Кобб , се поставя корсет и кинезитерапия СФУС. При сколиоза над 50 градуса най-добре е да се планира и предприеме хирургично лечение. С по-лоша прогноза е също появата на сколиоза между 3- и 10- годишна възраст. Въпреки навременното лечение тя може да се развие и да премине 50 градуса ъгъл на Кобб. В тези случаи семейството, родителите и децата нямат вина.
Не можем да виним родителите, понеже най-често сколиозата се появява след 10- годишна възраст. Тогава нашите деца стават все по-самостоятелни. Къпят се сами, обличат се, обслужват се и може да мине дълъг период, в който не виждаме гърбовете им. За това е хубаво в тази възраст да се правят прегледи поне веднъж годишно от педиатрите или личните лекари.
Ако трябва да обърна внимание на честите съвременни грешки, бих ги описал, като предоверяване на непрофесионална подвеждаща информация в интернет пространството и самолечение. Сколиозата се лекува трудно понеже е необходим мултидисциплинарен екипен подход. Това означава в екип да работят лекар-ортопед, физиотерапевт, ортопедичен техник, рентгенолог, родителите и най-вече детето. Когато този екип работи и резултатите се постигат по-лесно.
Но все пак трябва да бъдем наясно, че когато започнем да работим с дете при което имаме 25 градуса ъгъл на Кобб и след няколко години терапия приключим с 35 градуса ъгъл на Кобб, не бива да бъдем разочаровани понеже в случая може да сме прекъснали потенциална сколиоза, която без лечение би стигнала 80-90 градуса ъгъл на Кобб.
- Разкажете повече за тези упражнения при сколиоза SEAS, разработени от италианския институт за гръбначни деформации ISICO, които прилагате у нас? Какви резултати дава тази гимнастика?
- SEAS е абревиатура. В превод означава научен подход за упражнения при сколиоза. Разработен е италианския научен институт за гръбначният стълб ISICO, основан през 2003, като продължение на работата от проф. Негрини, основал център за лечение на сколиоза през 60- те години на миналият век. Първоначално използват за кинезитерапия Лионския метод като решават да го усъвършенстват и адаптират за италианските деца.
Така създават метода SEAS. Накратко той се характеризира със обучение в самостоятелна постепенна корекция. Тя се постига постепенно, като се започва обучението в една равнина и на една кривина. Всеки месец се подобрява корекцията с нови и по-сложни задачи. От друга страна се дават различни упражнения, които са базирани на стандартни физиотерапевтични тестове. Упражненията целят подобряване на определени качества, които не са много добре проявени на база предварителното изследване.
Упражненията не подпомагат корекцията, а напротив опитват се да я „саботират“. Те трябва да бъдат много добре преценени, което зависи от находчивостта на физиотерапевта, така, че хем да пречат на корекцията, хем детето да успява да я задържи, но с усилие. Резултатите, които получихме са с резултати, от упражнения с принципите на Шрот и концепцията на Риго. Голяма част от децата с радост възприеха забавния характер на упражненията, което според нас се дължи на културните ни сходства с италианската нация.
- Вие въвеждате у нас няколко методики в България за специализирани физиотерапевтични упражнения. Физиотерапията, кинезитерапията, заеха ли своето подобаващо място като научно признати специалности в терапията у нас?
- България има богата традиция в упражненията за подобряване на стойката. Нищо не е започнало от нас. Интересът в изучаването на новите методики е благодарение на вдъхновението, което имаме от нашите учители. Ако се върнем назад ще си спомним, че всички ученици се преглеждаха масово по училищата, не само за нарушена осанка, а и за сколиоза.
Всички деца, които биваха открити с някакви отклонения, се записваха на изправителна гимнастика. По-голямата част от лекарите подхождат с голямо доверие към упражненията, както в леките случаи, така и с корсетолечението и даже преди и след оперативното лечение.
Единственият проблем, който имаме, че все още на кинезитерапевтите не ни позволяват да имаме съсловна организация, която да се грижи за качеството на работата ни. Това не ни позволява официално да работим в мултидисциплинарни екипи, водени от съответните специалисти. Например, когато става въпрос за гръбначни изкривявания трябва да бъдем под ръководството на лекар специалност „Ортопедия и травматология“ и здравната каса или здравните фондове да обезпечат заплащането ни.
В голяма степен се чувстваме неудобно и неприятно, че семействата трябва да ни заплащат извършените от нас терапевтични програми от упражнения, като от друга страна управляващите твърдят, че здравеопазването за децата е безплатно. Всеки един курс за специализиране е изключително скъп. Всеки кинезитерапевт си го заплаща. Има колеги, както и на мен ми се налагало да тегля заем, за да мога да си го платя.
- Има ли някои нови моменти в терапията на сколиоза, които бихте споделели като кинезитерапевт?
- Най-новото, към което се стремим, е лечението на гръбначните изкривявания и сколиозата, като най-сложното триизмерно отклонение, както на гръбначния стълб, така и на торса при иначе здрави деца, да следва съвременните тенденции. Лечението трябва да покрива общия био-психо-социален модел, като отношение на медицинските специалисти. Това ни кара да обръщаме по-голямо внимание на детето със всичките му особености и да не се концентрираме само на гръбначния стълб и формата му.
Според световната здравна организация (СЗО) здравето е съвкупност от физическо, психическо и социално благополучие. Поради това трябва да умеем да правим така програмата от упражнения и носенето на корсет, че да не вредим на психическото състояние.
Трябва да се интересуваме и от начина на живот и хобитата на децата и да успяваме да не нарушаваме социалните им контакти и статут, а да ги насърчаваме да бъдат активни в тяхната естествена училищна, извън училищна и семейна среда. Това е една от причините да не спираме да се развиваме, като кинезитерапевти и да усвояваме повече и различни методики, доказани по света, каквото и да ни коства това.
Тази година успяхме да проведем за първи път обучение в метода FITS. Най-известната полска система. Акронимът им обозначава: функционална индивидуална терапия за сколиоза. Тя е по различна от Шрот, Риго и SEAS и допълва изключително познанията и техниките на физиотерапевтите. FITS обръща много голямо внимание на мускулния дисбаланс и работата с него, като се обработват тригерни точки на мускулите, които ни дават по-добро изходно положение за постигане на желаните коригирани позиции.
Голямо внимание се обръща на положението на ходилата. Подобрява се сензо-моторния контрол и се активизират необходимите мускули. Научават се техники за балансиране на таза. Изпълняват се модели на упражнения, като се използват ластиците на TheraBБnd, което прави изпълнението им още по-заинтригуващо и забавно. Вярвам, че въвеждането на тази методика ще обогати и разнообрази продължителното лечение на деца със сколиоза.
- Имате ли поглед за случаите на акушерска пареза и ролята на физиотерапията, кинезитерапията в тяхното преодоляване. Какво още може да се направи във Вашата област за децата с акушерска пареза?
- Акушерската пареза и сколиозата са две различни медицински състояния, които могат да се появят независимо едно от друго. Няма доказателства, че акушерската пареза пряко предизвиква или е причина за развитието на сколиоза. Въпреки че, не са пряко свързани, трябва да се отбележи, че при някои случаи на сериозни форми на акушерска пареза може да се наблюдават компенсаторни промени в позата и положението на рамената, които могат да повлияят на разположението на гръбначния стълб и да допринесат за развитието на сколиоза.
Това обаче не означава, че всеки случай на акушерска пареза води до сколиоза. Методиките описани, като специфични физиотерапевтични упражнения при сколиоза са достъпни, най вече за деца над 10 -годишна възраст. Могат да се започне внимателно работа и при 4-5 годишни, но за по малките са много трудно приложими. Вярвам, че има колеги, които са положили много усилия за подобряване на физиотерапевтичните методи в тази посока. Според различните източници акушерската парализа варира от 0,15% до 2% от всички раждания.
Важно е да се отбележи, че акушерската парализа може да има различни степени на тежест, от леки до тежки форми. Не всички случаи на акушерска парализа водят до постоянни увреждания и в много случаи движението и функцията на ръката и рамото се възстановяват напълно с времето и подходящо лечение.
Ние използваме различни видове занимания за децата със сколиоза с цел да постигнем необходимите резултати при всяко едно в зависимост от индивидуалността му. При едни от тях е достатъчно поставяне на задача за корекция и упражнения и срещите са достатъчни да бъдат през един ва месеца. Много зависи възможността за включването на родителите в процеса, като в някои семейства се получава добра колаборация, а в други - не толкова.
За това имаме и групови занимания, които са насочени за подобряване на корекцията и социални контакти между тях. Използваме и форми на лагери, като водим децата в природата, където освен специфичните упражнения се грижим да получат и положителни емоции, закаляване и общо повлияване. Стремим се да открием най-подходящата среда за всяко дете и да му покажем, че може да се справи и да постигне желаният от всички ни успех!
Д-р Борислав Чонгов е специализирал в областта на гръбначни деформации, спортна физиотерапия, ортопедична физиотерапия, сколиоза. Доктор по кинезитерапия, дипломиран в НСА „Васил Левски“.
Утвърден международен преподавател по BSPTS Concept by Rigo, базиран на принципите на Schroth за лечение на гръбначни деформации, 2019 г. Утвърден преподавател за България на Thera-band Academy, 2011 г. Сертифициран по метода SEAS за лечение на гръбначни деформации.
Изнася научни доклади на световните конгреси за неоперативно лечение на сколиозата SOSORT: 2017 Лион, Франция; 2019 Сан Франциско, САЩ. Хонуруван преподавател към НСА „Васил Левски“ от 2011 г.
Д-р Чонгов е сред водещите участници във Втората международна конференция „Съвременни методи на лечение при нарушени функции на опорно-двигателния апарат“, която ще се проведе от 22.07 до 23.07.2023 г. в Разград. Организатор на форума е фондация "За нашето бъдеще". Конференцията ще събере на едно място родители и експерти от България и Турция с цел обмен на опит, контакти и добри практики.
"Здравница" е медиен партньор на събитието.
За контакти с Борислав Чонгов, доктор:
Борислав Чонгов, доктор
Кинезитерапевт
Катедра ТМКТ - НСА "Васил Левски"
УСБАЛО "Проф. Бойчо Бойчев"
СКОЛИО БГ
Имейл: chongov@siz.bg
Телефон: 0884717888