
Няма позволени и забранени храни, слушаме сигналите, които дават нашето тяло.
Как слушаме тялото си? Често казваме: „Не мога без сладко, без любимата баничка и т.н.?" Това „слушане“ на тялото ни ли е?
Като цяло теорията на интуитивното хранене е много лесна, но всъщност има много особености в нея. Това означава да разпознаваме кога сме гладни, кога сме сити, трябва да знаем, че има т.нар. „емоционален“ глад, който дава фалшиви сигнали за глад.
Да следваме и начина по който постъпват децата: те когато имат достъп до различни продукти, си вземат това от което имат нужда. Когато има проблем с много малки деца, се работи с родителите.
Как да стопираме емоционалното хранене?
Да не се поддаваме на чувства като гняв, тъга, а също и при самота и стрес. Когато не можем да изразим емоцията в света, то я „изяждаме“ като храна.
Лесно може да се разграничи физическият от емоционалия глад. Емоционалният глад възниква постепенно, докато физиологичния - внезапно и е много силен.
Защо по празниците качваме повече килограми?
Не изяждаме повече, защото за да напълнеем много трябва да изядем за 10 дни напр. 30 хамбургера, 50 кг домати, с други думи – страшно много храна.
Какво се случва? Просто задържаме много вода. Как? Като забравяме да пием вода, пием повече алкохол или напитки, които обезводняват организма. Когато не пием вода, тялото ни също се презапасява. Разбира се, пием повече вода и заради храната, която сме похапнали.
Това, което трябва да направим е след празници или почивни дни е да си простим, че сме похапнали повечко, а как ще се храним през останалото време на годината. Трябва да слушаме тялото си.