Съветите са Ива от Близката ферма в с.Негован.
Доскоро да си произвеждаш храна и да си правиш сапун сам се смяташе за отживелица. Но може би е време за някои простички рецепти, които ни правят по-самостоятелни и по-малко зависими.
От години у дома използваме домашен твърд и
течен сапун. Става бързо и лесно и е много икономично. От 1 калъп твърд сапун (правя го с 1 л мазнина) излиза 12 л течен сапун.
За разлика от направата на твърд сапун, приготвянето на течен изобщо не е опасно начинание. Така че да запрятаме ръкави!
Необходими продукти за 1,5 л течен сапун:
- 150г настърган, домашен, узрял, твърд
сапун
- 1,8л преварена топла вода
- Етерични масла по желание
- Солен разтвор
Рецепта:
Преваряваме водата, така че да няма условия за микробни и патогенни процеси в нея. После оставяме да изстине до топла.
Прибавяме настъргания сапун към топлата вода и оставяме да се разтопи. Аз направо го забравям.
Течността е в буквалния смисъл “гола вода” и няма никакви признаци, че някога ще се сгъсти и ще заприлича на течен сапун. А всички родители знаят какво се случва, когато децата им излеят сапуна от диспенсъра и сложат вода в него. Положението е стрелба с вода.
Тук идва магията! Прибавяме на тънка струйка, докато бъркаме соления разтвор. Течността много бързо започва да се сгъстява. Дори има риск да стане прекалено гъста.
Така приготвения сапун съхранявам в шишета, каквито имам подръка.
Сапунът ухае на истински етерични масла, а не на изкуствени ароматизанти, прах за пране, тоалетна хартия и пр.
Соленият разтвор се прави еднократно и се ползва многократно. За целта е нужна: 425 мл гореща вода и 140г сол
Прибавяме солта на части към врялата вода и енергично бъркаме на горещ котлон, за да се разтвори максимално. Този разтвор съхраняваме и всеки път използваме за направа на течен сапун, тъй като е необходимо съвсем малко количество за сгъстяване.
Рецепта за домашен обикновен сапун
Причините, поради които правя сапун са: екологични: по-малко закупени пластмасови шишета и биологични: щадящ за кожата. Освен това съдържат естествени съставки - без непознати букви, цифри и думи, имам индивидуален избор на аромати и естествени добавки, и не на последно място е икономически изгодно: ниска цена!
Необходими продукти за 1,5 кг сапун:
- 1 л мазнина по избор (олио, зехтин, мас и т.н.)
- 140-145 гр. сода каустик на люспи (от железарията)
- 250-300 мл много студена вода
- 2 суп.л. захар (за пенливост)
Добавки по избор:
- Пчелен восък – максимум 15гр/1л мазнина
-
Билки
- Етерични масла
- Кафе, кокосови стърготини, морска сол и маково семе може да се добавят за скраб
Начин на приготвяне:
Содата е силно алкална и при попадане върху кожата, я изгаря. Задължително използвайте ръкавици и предпазни маски и средства. И само стоманени съдове! Употребата на пластмаса и стъкло може да бъде опасна!
Следвайте стриктно указанията и спазвайте последователността. Има огромно значение дали прибавяте водата към содата или обратно.
1. Содата прибавете към изстудената вода.Сместа ще се загрее мигновено. Разбъркайте, за да се разтвори равномерно и оставете някъде да се охлади до 35-50°C или стайна температура. Желателно на открито заради изпаренията.
2. Ако мазнината ви е твърда, разтопете я и оставете да се охлади (до 35-50°C или стайна т.)
3. Добавете захарта към мазнината
4. Водно-содената смес прибавете към мазнината
5. Пасирайте около 5 минути
6. Ако желаете, добавете билки, етерични масла, скраб по избор. На този етап може да се присъединят и децата към процеса на приготвяне.
7. Изсипваме в калъп и оставяме 24 часа да стегне. Използвам силиконова форма за кекс.
8. Рязане. След около 24 часа вадим от формата и разрязваме на форми и парчета по желание. Това е любимата част на децата.
9. Оставяме ги да изсъхнат, отлежат и узреят 30-40 дни.
10. Ползваме го с настроение в твърдо и течно състояние за сапун и шампоан.
В началото сапунът ще ви се стори мазен. Това е нормално и не бива да ви тревожи. Той има нужда от 30-40 дни да отлежи и чак тогава ще прилича на този от магазина.
Странични ефекти
Правенето на домашен сапун води до излъскване на тенджерите заради содата каустик.
Етеричните масла са силно летливи. Сапунът у дома престоява седмици и месеци и накрая ароматът му се е изпарил. Затова, когато правя нова доза течен сапун, добавям етерични масла отново, според настроението.
Бонус:
Ако се чудите с какво да замените препаратите за почистване на банята и тоалетната у дома, ви споделям моето нискобюджетно и дълготрайно решение.
Купувам си от железарията 1кг сода за бъчви. Това е единственият "препарат", който ползвам за фаянс - мивки, тоалетни, подове на баня. Много по-екологичен и щадящ природата от купешките, скъпоструващи отрови. 1 пакет стига за поне година.
Содата за хляб и содата за бъчви имат 1 атом разлика. Содата за хляб е натриев бикарбонат. А содата за бъчви е натриев карбонат. Първата се продава на малки разфасовки и високи цени в хранителните магазини. Втората - на килограм за стотинки в железарията. Но имат еднакъв ефект.
Поръсвам и търкам с гъба. Не ползвам ръкавици. Желая ви приятно сапунено творчество!