Здравница

Въпроси/ОтговориВъпроси/Отговори   ТърсенеТърсене   ПотребителиПотребители   Потребителски групиПотребителски групи   Регистрирайте сеРегистрирайте се   ПрофилПрофил   Влезте, за да видите съобщенията сиВлезте, за да видите съобщенията си   ВходВход 

Кленов сироп

Всичко свързано с изкълчен глезен

Създайте нова тема   Напишете отговор     -> Здравословни проблеми
Предишната тема :: Следващата тема  
Автор Съобщение
sweet_toxic_chick

МнениеПуснато на: Вто Май 12, 2009 1:00 pm    Заглавие: Всичко свързано с изкълчен глезен Отговорете с цитат

Добър ден, преди 20тина дни си изкълчих глезена ( казаха ми че имам distorcio gravis макар и все още не разбрах какво всъщност означава това ). Исках да ви попитам колко време трае рехабилитационният период, и ако можете да ми препоръчате подходящ за моя случаи глезенка ( ортеза или стабилизатор ) с които бих могла активно да спортувам в близкото бъдеще. Благодаря предварително за отделеното време Smile Sad
Върнете се в началото
Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
Marta
Консултант

Местожителство: София

МнениеПуснато на: Сря Май 13, 2009 8:36 am    Заглавие: Отговорете с цитат

Здравейте,
distorsio gravis - означава буквално "извъртане, изкривяване, навяхване", а втората дума означава "тежко". Всъщност имате тежко навяхване. Основната част от лечението е обездвижването на ставата. Ако наистина е било тежко навяхване, трябвало е да го шинират - без гипс. Можете да го направите и сами ако пристегнете глезена с ластичен бинт от възглазничките под пръстите до поне 15-20 см. над глезена. Ако има подутина трябвало е да слагате студено. Ако при навяхването са скъсани кръвоносни съдове - появила се е синина или вече синьо-виолетово петно, купете си от аптеката троксевазин и втривайте в кожата, без да натискате. Рехабилитационния период зависи от тежестта на травмата, но не е по-малко от 15-20 дни. Болката ще се запази дълго. Ще защитите глезена си със специална глезенка - купува се от санитарните магазини. За да разберат какво точно търсите обяснете, че ви трябва глезенка за спортисти с натоварване на стъпалото и глезена. При този вид еластична "шина", петата остава свободна и може да се пристъпва без проблем, но глезенът е здраво стегнат, без да е болезнено. Докато имате силна болка ходете с бюстун, той подкрепя здравия крак, защото натоварването ще пада върху него, дори да не искате. Ще ви предложа и едно много леко упражнение за раздвижване: седнете на стол и с травмираното стъпало търкаляйте напред-назад бутилка, без да пресилвате крака, докъдето ви позволява да го правите безболезнено. Постепенно с дните увеличайвайте натиска. Когато болката съвсем намалее, напълнете бутилката с вода и продължете поне още седмица да търкаляте. Щом са минали 20 дни трябва да ви види отново ортопед и да ви препоръча (може би) физиотерапия. Тя не може да се назначи от разстояние.
Върнете се в началото
Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Изпрати мейла Посетете сайта на потребителя
drone Nick

МнениеПуснато на: Сря Фев 10, 2010 2:39 pm    Заглавие: Отговорете с цитат

Здравейте.Преди40 дни паднах и си ударих глезена и бедрото болката утихна бързо и синината.Мазах се с ТОПОГЕЛ но получавам леко изтръпване на прасеца.Нищо друго.Мооля кажете нещо .Бъдете здрави.
Върнете се в началото
Marta
Консултант

МнениеПуснато на: Чет Фев 11, 2010 3:30 pm    Заглавие: Отговорете с цитат

добре е да уточните горе -долу възрастта си, кога се появява изтръпването и какво разбирате под леко; придружено ли е с лека болка,със схващане или е само изтръпване; само при движение или след него ли е или и по време на почивка. ако изтърпването се появява често и по всяко време, и не е свързано с движение или натоварване, не е лошо да се посъветвате с личния си лекар, без да отлагате много. ако не ви тревожи често може да мажете с троксевазин-гел, сутрин и вечер, а ако е придружено с схващане - вземайте 10 дни по една разтворима табтека магнезий на ден. продават се без рецепта по десет ефервесцентни таблети в тубичка magnezium-(магнезиум) от линията Супра вит във всяка аптека. ако изтръпването е упорито проследете си кръвното налягане и се консултирайте с личния си лекар.
Върнете се в началото
Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Изпрати мейла Посетете сайта на потребителя
drone Nick

МнениеПуснато на: Чет Фев 11, 2010 5:28 pm    Заглавие: Отговорете с цитат

Благодаря.На 37год. съм.Като се движа нищо не усещам само като съм в покой.Усещането е като изтръпнало през нощ .или леко бръждене.Моля одговорете .Какво имате предвид да не отлагам много.Бъдете здрави.
Върнете се в началото
Marta
Консултант

МнениеПуснато на: Пет Фев 12, 2010 6:11 pm    Заглавие: Отговорете с цитат

имам предвид, че такова слабо изтръпване може да е начален признак на нестабино кръвно налягане. ниските стойности са също опасни както и високите. възможно е оросяването на тази част от крака ви да не е напълно достатъчно. защо да гадаем,консултацията с лекаря ви ще внесе яснота и ще ви успокои
Върнете се в началото
drone Nick

МнениеПуснато на: Пет Фев 12, 2010 6:49 pm    Заглавие: Отговорете с цитат

Благодаря Ви много.
Върнете се в началото
pepyta2482

МнениеПуснато на: Нед Мар 14, 2010 3:19 pm    Заглавие: изкълчен глезен Отговорете с цитат

Smile Здравейте аз имам същият проблем с глезена,на 27г и преди 2 месеца си изкълчих глезена,но до днес болката така и не отшумя, мазах го и пих хапчета, снимах го казаха ми само че е изкълчен но със стоене вкъщи и никакво натоварване ще отмине , да ама не когато стъпвам на равно не ме боли, но обуя ли обуки с по всок ток, болката е неописуема , а работата ми го изисква, дали тази болка иска още време в покои незная , и дали е нормално толкова време да не ми минава като се има предвид че почти месец само съм лежала?
Върнете се в началото
Marta
Консултант

МнениеПуснато на: Пон Мар 15, 2010 12:59 pm    Заглавие: Отговорете с цитат

потърсете ортопедичен рехабилитатор. очевидно не е само изкълчването, възможно е да е засегнато и сухожилие. По принцип,хора с по-халтави глезенни стави не бива да ходят с високи токове. извиването на свода на стъпалата натоварва допълнително не само глезена. освен това 20-ина дни не са достатъчне срок за пълно излекуване на изкълчване. болката ще остане по-дълго време и винаги когато кракът ви заеме неестествена поза ще напомня за себе си.
Върнете се в началото
pepyta2482

МнениеПуснато на: Пон Мар 15, 2010 4:39 pm    Заглавие: Отговорете с цитат

благодаря Very Happy
Върнете се в началото
power_fan

МнениеПуснато на: Съб Юни 18, 2011 10:23 pm    Заглавие: Отговорете с цитат

колеги имам един въпрос относно глезена.Значи преди около 3 седмици стъпих на криво,сложих му студен компрес,направихме снимка ( няма проблеми),но оттока все още го има,а вече е 3 седмица,нямам възможност да почивам.Мислите ли,че може да остане в това положение,нямам болка,мажа го с Diclak,но все още е подут?
Върнете се в началото
Kostov

МнениеПуснато на: Вто Юни 21, 2011 12:09 pm    Заглавие: Отговорете с цитат

Според мен всичко е нормално. Тези травми отшумяват бавно. Трябва да се пази да не се претоварва.
Върнете се в началото
Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Изпрати мейла
georgimalinov

МнениеПуснато на: Пет Юни 24, 2011 9:16 pm    Заглавие: Отговорете с цитат

Здравейте, преди година майка ми имаше травма и направи си пукна костицата над глезена. Въпроса ми е, как след гипс, мазане и толкова много изминало време тя да има все още болежки в тази област, особено при натоварване?! Не и е минало напълно... Оток няма, но тази нейна болка ме притеснява, не е нормално за толкова време болката да не е отшумяла. Бихте ли ми препоръчали някакви лечения, почивки, разтривки може би ? Благодаря.
yaufent

МнениеПуснато на: Пон Юли 04, 2011 10:45 am    Заглавие: Отговорете с цитат

За да не отварям нова тема ще попитам тук - какво е Ankle Bone Spurs? Отнасясе за Тибиата и Талуса, но ако може някой да ми обясни какво точно ги засяга и някакво лечение дали има?
miggi

МнениеПуснато на: Вто Авг 23, 2011 1:52 pm    Заглавие: Подут кокъл Отговорете с цитат

Здравейте,преди 2-3 седмици стъпих много лошо и си навехнах крака,изпитах много силна болка и му сложих лед.След няколко часа крака се поду под глезена.Няколко дни го връзвах и болката поотшумя,но все още не мога да стъпвам добре и продължава да е доста подут.Може ли да ми дадете някакъв съвет какво трябва да се прави или с времето ще мине?
Върнете се в началото
Жозе Моуриньо

МнениеПуснато на: Сря Ное 09, 2011 9:48 pm    Заглавие: Отговорете с цитат

Здравейте днес ми се случи следното.Както си седях в тоалетната усетих как левия ми крак ми почна да изтръпва.След известно време като станах крака ми се беше вдървил и беше станал толкова безчувствен,че направо паднах на земята.За да не си ударя главата в стената се извъртях на ляво и паднах на ръце на земята,вследствие на което си изкълчих глезена на безчувствения ляв крак.Сега глезена изобщо не мога да го движа,ходя едвам-едвам като суркам крака.Сега го подпуках с лед и енетра,ще го мажа и с фастум гел(или лиотон 1000),но положението става все по-лошо и сигурен че утре ще е много лошо.Крака ми е едновременно изкълчен и изтръпнал.На какво може да се дължи това?дали не е от студовете или като съм седял съм притиснал някакъв нерв и затова се е обездвижил?По принцип съм изкарал един артрит преди години,който си е хроничен и от време на време се обажда,но не знам дали ще от това.Естествено ще потърся лекарска помощ,но все пак някакви идеи за лечение?
Върнете се в началото
Marta
Консултант

МнениеПуснато на: Чет Ное 10, 2011 11:29 am    Заглавие: Отговорете с цитат

Както го обяснявате разбирам, че не сте правили снимка, а тя е наложителна, защото може да има пукване на малка кост. Разказът ви навежда на няколко възможности - разтягане на сухожилие, проблем с нерв (ако болката или изтръпването идват от бута към коляното и надолу по прасеца до глезена) или проблем с кръновоносен съд. Наложителна е консултация с ортопед, а той ще реши дали ви трябва съдов хирург (за кръвоносния съд) или невролог - за проблем с нерва.,Фастунгел успокоява болката, пресилено е да се твърди, че лекува. Същото се отнася и за лиотон.
Върнете се в началото
Жозе Моуриньо

МнениеПуснато на: Пет Ное 11, 2011 3:37 pm    Заглавие: Отговорете с цитат

Марта написа:
Както го обяснявате разбирам, че не сте правили снимка, а тя е наложителна, защото може да има пукване на малка кост. Разказът ви навежда на няколко възможности - разтягане на сухожилие, проблем с нерв (ако болката или изтръпването идват от бута към коляното и надолу по прасеца до глезена) или проблем с кръновоносен съд. Наложителна е консултация с ортопед, а той ще реши дали ви трябва съдов хирург (за кръвоносния съд) или невролог - за проблем с нерва.,Фастунгел успокоява болката, пресилено е да се твърди, че лекува. Същото се отнася и за лиотон.

Ами според докторите се оказа разтегнато сухожилие на ходилото,въпреки че ме боли глезена.Лека-полека взе да се подобрява.Препоръчаха ми консултация с невролог/неврохирург,но джипито прецени че няма нужда(или нямаше направления).Продължавам с фастум гел/лиотон 1000,енетра и милгама Н и почивка докато оздравее.
Върнете се в началото
anton_80

Местожителство: burgas

МнениеПуснато на: Сря Фев 22, 2012 10:25 am    Заглавие: Отговорете с цитат

Как така джипито ще решава Surprised Включих се защото много ме е яд на тези доктори.Толкова са безотговорни вече.
irincka

МнениеПуснато на: Вто Фев 28, 2012 2:05 am    Заглавие: Отговорете с цитат

Здравейте, преди 2 години си бях изкълчила крака доста сериозно, защото за около 2 седмици беше тъмно син и може би 1 месец след това трудно стъпвах на него (но лекарите бяха отказали да ми правят снимка и бегло ме прегледаха). Сега при малко по-голямо натоварване започва да ме боли, а след активна тренировка няколко дена една стъпвам на него. Бихте ли ми препорачали какво да използвам за да облекча до някаква степен болката. Благодаря Ви.
Върнете се в началото
Saten

МнениеПуснато на: Чет Мар 15, 2012 4:09 pm    Заглавие: Отговорете с цитат

irincka написа:
Здравейте, преди 2 години си бях изкълчила крака доста сериозно, защото за около 2 седмици беше тъмно син и може би 1 месец след това трудно стъпвах на него (но лекарите бяха отказали да ми правят снимка и бегло ме прегледаха). Сега при малко по-голямо натоварване започва да ме боли, а след активна тренировка няколко дена една стъпвам на него. Бихте ли ми препорачали какво да използвам за да облекча до някаква степен болката. Благодаря Ви.

Офф някои лекари са за убиване, аз също съм безкрайно разочарована от безхаберието и липсата на всякаква заинтересованост към здравето на пациента. Понякога получавам много повече информация от интернет и от приятели, от колкото от джипито например, което не говори никак добре за нашето здравеопазване. Но това друга тема. По твоя въпрос, имала съм контузии, натъртвания, отоци и в такива случаи ползвам едни медицински билкови продукти, от които съм много доволна. Това са гел и лосион Алгасан /Allgasan/. Действат много добре на циркулацията, за спадане на отоци и хематоми, при навяхване и изкълчване намаляват болката и имат антибактериално и антимикробично действие. Ето линк: http://apteka.framar.bg/30016416/%D0%B0%D0%BB%D0%B3%D0%B0-%D1%81%D0%B0%D0%BD-%D0%B0%D1%80%D0%BD%D0%B8%D0%BA%D0%B0-%D0%BB%D0%BE%D1%81%D0%B8%D0%BE%D0%BD-100-%D0%BC%D0%BB-
http://apteka.framar.bg/30016415/%D0%B0%D0%BB%D0%B3%D0%B0-%D1%81%D0%B0%D0%BD-%D0%B0%D1%80%D0%BD%D0%B8%D0%BA%D0%B0-%D0%B3%D0%B5%D0%BB-100-%D0%BC%D0%BB-
Върнете се в началото
tihomir

Местожителство: sofia

МнениеПуснато на: Нед Юли 07, 2013 10:14 am    Заглавие: Отговорете с цитат

Здравейте, преди две седмици и изкълчих глезена за втори път и се поду и неще да спада но болка нямам по някои път ме боли по малко мога да си стъпвам без да ме боли но отока и не знам какво да направа Confused Confused
Върнете се в началото
Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Изпрати мейла
Reyhard

МнениеПуснато на: Вто Апр 01, 2014 12:19 am    Заглавие: Навехнах си глезена Отговорете с цитат

Здраеите преди близо 2 месеца слизах от една сталба и малко преди да стапя на земята скочих от нея земята беше доста неравна стапих на криво и си изкалчих глезена на 27 г сам ходих на osteopad (защото живея в Англия уж ми намести крака или поне така изглеждаше посиня ми малко и се наду доста но вече не усештам болка като ходя или скачам на мястото до така нареченото кокалче е все още надуто и при определени движения усещам болка но е някаква страна болка сякаш имам чубството че кокалите не са ми на място не сам ходил на снимка просто го нямам това време а и не сам си и оежал в кащи . Като седна на стол или на леглото изпавам си краката но този които навехнах не мога да го изпана толкоз колкото здравия а и това надутото за което споменах . Чубството както вече казах е сякаш даден кокал не е на място а и сякаш някакво сухожилие ме упава мазах го с волтарен известно време дори днез барзах за влака и бягах по дталбите и нещо в глезена ми сякаш изпука и изведнаж адска болка ме сряза седнах за малко и след около 5м болката одшумя моля ви ще сам ви много благодарен ако ми кажете какво мога да направя в моят случаи или да ме посаветвате поне благодаря ви много ?
Върнете се в началото
cradevv

МнениеПуснато на: Пон Апр 07, 2014 11:39 pm    Заглавие: Отговорете с цитат

Здравейте , на 19 съм тренирам футбол и имам проблем с глезена ,значии.. Имахме тренировка и ме бутнаха в гръб докато топката беше в мен и при падането стъпах на топката глезена ми се извъртя на дясно и така паднах на него междувременно изпука толкова силно ,че се чу до скамейките които са на 15 метра от местото което паднах, ии 1 месец почивка 2рия месец ме пратиха на физиотерапия и съм ходил всеки ден в продължение на 2 3 седмици иии ми казаха да почна да тичам и чак след седмица да почна с топка , тичах тази седмица и след това при първата тренировка с топка усетих болка и спрях на 2рата тренировка беше още по-гадна болка какво мислите че е ,болката не е между кокалчето и ахилеса, а пред кокалчето и болката се разпространява малко на горе дали може да имам голям проблем с някое сухожилие .. :Х ?
Върнете се в началото
xiaonvren

МнениеПуснато на: Съб Сеп 06, 2014 12:08 pm    Заглавие: Отговорете с цитат

благодаря Very Happy

Покажи мнения от преди:   
Създайте нова тема   Напишете отговор     -> Здравословни проблеми Часовете са според зоната GMT + 2 Часа
Страница 1 от 1

Идете на:  
Не Можете да пускате нови теми
Не Можете да отговаряте на темите
Не Можете да променяте съобщенията си
Не Можете да изтривате съобщенията си
Не Можете да гласувате в анкети