Здравница

Въпроси/ОтговориВъпроси/Отговори   ТърсенеТърсене   ПотребителиПотребители   Потребителски групиПотребителски групи   Регистрирайте сеРегистрирайте се   ПрофилПрофил   Влезте, за да видите съобщенията сиВлезте, за да видите съобщенията си   ВходВход 

Кленов сироп

Здравейте ... относно Колит
Иди на страница 1, 2  Следваща

Създайте нова тема   Напишете отговор     -> Диети и отслабване
Предишната тема :: Следващата тема  
Автор Съобщение
franky

МнениеПуснато на: Нед Юни 10, 2007 4:44 pm    Заглавие: Здравейте ... относно Колит Отговорете с цитат

Здр. от 2 месеца и 2 седмици по голяма нужда изхождам и кръв понякога има и нещо като слуз ходих на лекар направиха ми 1 куп изследвания казаха ми че лигавицата на ректума ми била наранена диагноза Колит пих 15 дни Дуспаталин ефект никакъв сега от 5 дни пия Мезалазин като гледам за момента и от тях ефект няма ходя ведъж до тоалетна по голяма нужда (ако отида още 2-3 пати то е заради газове с които излиза и малко течност много малко но достатъчно да създаде проблем ако не пуснеш газовете в тоалетна Smile ) корем изобщо не ме е боляло до момента за тези 2 месеца и 2 седмици.Започнах и аз някакви диети сутрин ям юфка или нещо като каша с следните продукти (ориз моркови пилешки гърди тиквички нарязано на ситно или пасирано "варено" ) на обяд попарени кренвирши с много малко хляб 1 филия и малко сирене към 100 грама а за вечеря овесени ядки варени.Това е за момента от мен дайте мнение по това което написах и ако имам грешки поправете ме моля ... :roll:
Върнете се в началото
Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
Тина

Местожителство: София

МнениеПуснато на: Вто Юни 12, 2007 8:42 pm    Заглавие: относно колита Отговорете с цитат

От написаното се разбира,че вероятно се касае за хроничен колит преминал вече през острата фаза и хронифицирал.
При подобни оплаквания, следва освен всички други ендоскопски изследвания, доказващи наличието на колит да се направи и бактериологично изследване с посявка на изпражненията за изключване на инфекциозен причинител и оттам съответното антибиотично покритие.
Важно място в процеса на лечение е спазването на определен хранителен режим.От храната се изключват черният хляб, грубите зеленчуци, плодовете и продуктите съдържащи голямо количество целулоза. Храната трябва да съдържа белтъчини, въглехидрати, краве масло и много витамини. Подбира се прясно крехко месо и риба. Зеленчуците се сваряват и пасират. Не е подходяща консумацията на прясно мляко.
Върнете се в началото
franky

МнениеПуснато на: Сря Юни 13, 2007 9:01 pm    Заглавие: здр. Отговорете с цитат

Здр. само това не сам правил "бактериологично изследване" мерси много са съвета ако е възможно и ти се занимава напиши някой ред примерно как да се хранят хората сутрин обед и вечер дай някой пример (може ли да се консумирът яйца кисело мляко сирене кашкавал мед...?) моля ...
Върнете се в началото
Тина

МнениеПуснато на: Чет Юни 14, 2007 12:01 pm    Заглавие: Re Отговорете с цитат

Здравей Smile
Разбира се ,че ми се занимава Very Happy стига да знам, че ще помогна.
Ще ти предложа диета при хроничен колит, която се препоръчва в специализираните болнични отделения.
ПОДХОДЯЩИ ХРАНИ:
1.Хляб и хлебни изделия:
сухар, бисквити, нишесте, юфка, макарони, фиде, бяло брашно
начин на приготвяне:печени,варени и на каша.
2.Зърнени продукти:
ориз,грис...варени
3.Мляко и млечни продукти:
кисело мляко обезмаслена извара в ограничени количества
4.Месо:
пилешко, телешко и нетлъста риба.....предимно варено,задушено, готвено без запръжка, печено на фурна
5.Колбаси:
кремвирши, телешки салам , шунка
6.Зеленчуци:
картофи,моркови, домати, тиквички, карфиол.....обелени,варени,печени или пасирани..крем супи
7.Плодове:
ябълки...настъргани, печени или на пюре..пектин сокове
8.Мазнини:
ограничени количества предимно краве масло и зехтин
9.Подправки:
магданоз,копър,сладък червен пипер
10.Напитки:
плодови сокове,зеленчукови сокове, зелен чай, лайка, шипки,айран
ЗАБРАНЕНИ ХРАНИ:
1. тлъсти меса, запръжки, пикантни подправки, пържене, опушване,консервирани храни.
2. силно подсладени храни като: мед, торти, пасти, конфитюри както и прясно мляко.
3. яйца не се препоръчват
4. листни зеленчуци например:марули, салати, лук, чесън,зеле, спанак....както и туршии
5. ядки орехи, фъстъци,бадеми и лешници
6. плодове...малини, къпини,праскови, кайсии,цитрусови плодове
7. напитки: алкохол, бира, газирани напитки...както и консумация на силно охладени храни и напитки

Колкото до дневното ти меню, то е по твой избор и вкус Smile....стига да са подбрани подходящите храни.
Успех и да се похвалиш с резултата Smile
Върнете се в началото
franky

МнениеПуснато на: Чет Юни 14, 2007 7:48 pm    Заглавие: Здр. Отговорете с цитат

Много ти благодаря Тина ще изпропвам препоръкъта ти и ще пиша след време дали съм по добре Smile алкохол не пия от 20 годишен сега съм на 28 от 8 месеца и цигарите отказах сега от 2 месеца и кафето спрях луда работа Smile пълен трезвеник станах .... пак благодаря ще си кореспондираме и за напред кой с каквото може да помага Smile
Върнете се в началото
franky

МнениеПуснато на: Съб Юни 16, 2007 6:22 am    Заглавие: Здр. Отговорете с цитат

Тина имам още 1 въпрос това изхождане на кръв заедно с изпръжненията до колко време може да продължи 1 2 3 4 5 месеца ?
Върнете се в началото
Тина

МнениеПуснато на: Съб Юни 16, 2007 12:54 pm    Заглавие: Re Отговорете с цитат

меланозните изхождания не са норма...нито изхождането на кръв по какъвто и да е повод... не чакай 1 2 3 4 5 или колкото там месеца пишеш, ами се посъветвай час по-скоро с лекуващия си лекар Idea
Върнете се в началото
franky

МнениеПуснато на: Съб Юни 16, 2007 6:23 pm    Заглавие: Здр. Отговорете с цитат

Мерси за съветите лекарят който ме лекува каза че бавно отзвучавало да пия хапчетата и че след време ще отзвучи дано да е така ... Laughing
Върнете се в началото
drone Nick

МнениеПуснато на: Нед Юни 24, 2007 4:59 pm    Заглавие: Отговорете с цитат

Според мен за сигурно диагностициране на заболявания по дебелото черво е наложително извършване на колоноскопия при доказан специалист. Само тогава ще е доказано заболяването и оттам произтичащото лечение и хранителен режим. Казвам го от опит и го препоръчвам .
Върнете се в началото
Тина

МнениеПуснато на: Пон Юни 25, 2007 9:04 am    Заглавие: Re: Отговорете с цитат

Няма две мнения по въпроса Smile ...franky споделя проблем, който вече е диагностициран от лекар специалист след, като е направил необходимите изследвания...предполагам, това вклюва и колоноскопия, ректоскопия и прочие Smile
Върнете се в началото
franky

МнениеПуснато на: Вто Юни 26, 2007 4:49 pm    Заглавие: Здр. Отговорете с цитат

Здравейте работата тръгна на добре мисля .... понеже вече 5 дни няма кръв по изпръжненията спря къркоренето на червата както и досадните газове дано това да е добър знак и да се отървам вече че беше започнало да ми писва Smile
Върнете се в началото
drone Nick

МнениеПуснато на: Вто Юни 26, 2007 10:38 pm    Заглавие: Отговорете с цитат

oт 5 години сьм така диагноза ХУХК пии билки ,пази диета и САЛАЗОПИРИН ,ако имаш пари може и САЛОФАЛК
Върнете се в началото
franky

МнениеПуснато на: Сря Юни 27, 2007 5:25 pm    Заглавие: Здр. Отговорете с цитат

Ще се надявам след като отзвучи скоро да не ме повтаря ... успех с лечението и на теб братле
Върнете се в началото
evs

Местожителство: Sofia

МнениеПуснато на: Сря Юни 27, 2007 10:26 pm    Заглавие: Zdr Отговорете с цитат

Zdrveite,
Bih iskala da vi popitam dali se nabludaba niska temperatura pri hronichen kolit (okolo 37) ili tova e simptom za neshto drugo, zashtoto veche stana dosta vreme i se bezpokoia.
Blagodaia
Върнете се в началото
franky

МнениеПуснато на: Чет Юни 28, 2007 4:47 pm    Заглавие: Здр. Отговорете с цитат

Здр. при мен нямаше нито болка нито температура само къркорене на червата потдуване на корема газове кръв и слуз по изпръжненията от три месеца съм така и едва сега има резултат ....
Върнете се в началото
evs

МнениеПуснато на: Чет Юни 28, 2007 11:43 pm    Заглавие: Zdr Отговорете с цитат

Zdr Francky,
Merci za burzia otgovor.Drugata sedmitza pak shte hodia na lekar zatova iskam da te popitam dali sa ti pravili niakakvi po-spetzifichni izsledvania predi da ti dadat Duspatalina i sled tova Mesalasina, kato rectoscopia, kolonoskopia i dr..? A i zashto sa ti smenili lekarstvoto s Mesalazine?..da ne e imalo niakakvi stranichni deistvia?
Merci
Върнете се в началото
franky

МнениеПуснато на: Пет Юни 29, 2007 5:07 pm    Заглавие: Здр. Отговорете с цитат

Здр. помагам с каквото мога и до колкото мога от личен опит писах ти съобщене погледни го .. и успех с лечението Smile
Върнете се в началото
drone Nick

МнениеПуснато на: Съб Юни 30, 2007 10:55 pm    Заглавие: Отговорете с цитат

И примен беше около 37 а в началото по висока, но отслабнах 22кг.
Върнете се в началото
drone Nick

МнениеПуснато на: Съб Юни 30, 2007 11:01 pm    Заглавие: Отговорете с цитат

Дуспаталин няма нищо общо с МЕСАЛАЗИН ,той се дава като се има диагноза ХУХК.,колит
Върнете се в началото
franky

МнениеПуснато на: Нед Юли 01, 2007 2:25 pm    Заглавие: Здр. Отговорете с цитат

Нямам идея братле не разбирам от хапчета каквото ми изпишът това пия и споделям ... казаха ми че имам остро хронично възпаление на лигавицата на ректума "колит" както споменах в началото пих Дуспаталин 15 дни без ефект след това ми изписаха Мезалазин вече го пия месец и нещо едва сега спря кръвта както къркоренето на червата досадните газове и тъй нататък сега се чувствам много по добре физически както и психически дано скоро да не ме повтаря ... както мен така и вас Smile
Върнете се в началото
tyjna

МнениеПуснато на: Пон Юли 16, 2007 8:19 pm    Заглавие: Hi Отговорете с цитат

ЗДравейте!
От няколко месеца имам един здравословен проблем,който ми пречи на нормалното ежедневие, а съм студентка и ми трябват сили! Sad
Все се канех да ходя на лекар, но ме беше страх!
Е другатас едмица ще ходя,но все пак ако някой има подобен проблем може да каже нещо... да се поуспокоя малко...
Последните няколко месеца имах силни болки в лявата коремна област.. по-скоро са в горната част, незнам немога да определя точно!
Появяваха се през интервал от време.. например през 4-5 дни и САМО вечер! Докато не се изходя... неминават! Освен това ходех по голяма нужда на интервал повече от 3 дни... и корема ми беше подутSad Появиха ми се и хемороиди след месец два, май не са кървящи! Sad((
След това хванах летния вирус и 3 седмици бях на легло със силна диария и отпадналост!
След тази инфекция само един път ме боля силно корема (преди седмица),и след това вече ходя всеки ден по голяма нужда, но вече има и слуз Sad Май от днес и малко кръв... но несъм сигурна..
Правих си изследвания на кръвта.. всичко беше нормално

Аз лично се съмнявам за някакъв колит... вие какво мислите? някой имал ли е такъв проблем?
Моля ви кажете... доста съм притеснена... пречи ми да живея нормално като млад човек! Вече съм забравила що е то забавление :cry: :cry: :cry:
Върнете се в началото
franky

МнениеПуснато на: Пон Авг 13, 2007 9:51 pm    Заглавие: Здр. Отговорете с цитат

сори че толкова късно отговарям вероятно вече си се оправила надявам се но няма и какво да ти кажа за състоянието ти най добре е да се ходи на лекар в такива случаи мога да ти пожелая успех и скорощно оздравяване Smile
Върнете се в началото
Анета

МнениеПуснато на: Чет Сеп 13, 2007 8:47 am    Заглавие: Здравейте... Отговорете с цитат

Включвам се в темата, тъй като и аз страдам от лека форма на колит (чак до кръв, слуз и др. под. не съм я докарала), но другите симптоми (подуване на корема, колики и др.) са налице. От 2-3 години насам успявам да се справя с този проблем чрез "Златно чудо 14". Всъщност, за пръв път купих от този билков екстрат преди 2-3 години с цел отслабване. Установих, обаче, че ефектът върху колита ми е страхотен и оттогава, щом усетя обостряне, веднага минавам на "Златно чудо 14" и само за 1-2 дни болките изчезват. Пия "чудото" един месец, след това поне половин година нямам проблеми. Щом започнат отново проблемите, пак взимам от "чудото" и така... Върши много добра работа. Пия го сутрин на гладно - 1 с.л. в чаена чаша топла вода. Искрено го препоръчвам. Не гарантирам ефект на отслабване, но за колита е чудесно. (всъщност, обикновено свалям 1-2 кг, докато го пия, така че и за отслабване става).
Върнете се в началото
franky

МнениеПуснато на: Вто Сеп 18, 2007 6:13 pm    Заглавие: Здр. Отговорете с цитат

Мерси за споделеното мнение Smile
Върнете се в началото
seemore

МнениеПуснато на: Чет Ное 08, 2007 5:00 pm    Заглавие: Отговорете с цитат

Преди 3 месеца ми откриха ХУХК. Веднага ме взеха в болница, където лежах 10 дена. Диета, Салофалк, Преднизолон и някакви антибиотици ми даваха, както и по 2 лечебни клизми на ден ... Общо взето имах малко подобрение( мисля че благодарение на тези клизми, другите работи нямаха никакъв ефект) и ме изписаха, но кръвта не спря. След това един месец продължих да пия преднизолон (това се води кортикостероид) и Салофалк ... и си седях все на едно положение ... нито се влошавах, нито се подобрявах. Така докато един ден много рязко ми се влоши положението и се върнах на изходната позиция - болки, много кръв, слуз, 5-6 изхождания на ден и пак ме взеха в болницата. Лечението - пак беше същото ... имаше леко подобрение. Изписаха ме след 15 дена.
Този път си купих от аптеката "Прополис 30% тинктура" има го и под името "Клеева Тинктура(пчелен клей+етанол)" ...струва 1.50 - 2 лв. и стига за 1 месец. След по-малко от месец лечението с това нещо + Салофалк 6 таблетки на ден даде резултат ... Всички симптоми изчезнаха, намалих салофалка на 3 таблетки на ден и се чувствам много добре .... Сутрин, обед и вечер - 1 час преди ядене пия по 20 капки от този прополис разтворени в 50мл. вода и нямам никакви проблеми. Дори от време на време си позволявам да хапвам малко шоколад. Embarassed
Диетата която е написана в предните мнения определено трябва да се спазва доста дълго. Аз от време на време хапвам зеле сготвено, както и яйца варени - малко рисковано, но то иначе няма какво да се яде Very Happy . Кисело мляко преди доста хапвах, но осетих, че ме разрежда което не е добре, и намалих. Без захар не мога да си пия чая и слагам по 1 лъжица ... вредно ама ... поне другото гледам да спазвам.
Друго важно нещо при тази болест е спокойствието, не трябва човек да се напряга много и да се ядосва. Трябва почивка и спокойствие. Трябва да се спазва стриктно режим - закуска, обед, вечеря - по едно и също време всеки ден. Трябва да се ляга на време и да се спи спокойно поне 7-8 часа. Малко е трудно в началото, пък и аз съм на 24 години и хич не ми беше лесно да се премиря с толкова лишения, но се свиква.
Върнете се в началото
nevena

МнениеПуснато на: Пон Ное 12, 2007 12:47 pm    Заглавие: Отговорете с цитат

можеш ли да кажеш какво е това ХУХК и чувал ли са за месазолин
Върнете се в началото
seemore

МнениеПуснато на: Нед Ное 18, 2007 10:23 pm    Заглавие: Отговорете с цитат

ХУХК - Хроничен уцерозен хеморагичен колит.

понякога го наричат просто УК - уцерозен колит.

Лекарството е Месалазин. Това е генеричното наименование на салофалка. Има го под формата на хапчета и на свещички. Има от 250 и 500 мг. Скъпо е !
Ако ти трябва още инфо за тях пиши. Една кутия от 100 хапчета е 70-80 лева. Свещичките са 30 броя в кутия и струват 60-70 лева.
Върнете се в началото
nevena

МнениеПуснато на: Пон Ное 19, 2007 10:38 am    Заглавие: Отговорете с цитат

Много, много ти благодаря.да, ще ми е интересно да науча повече.От няколко го пия този мезалазин/дано този път да съм написала правилно името/.Може би имам известно подобрение, не знам дали на него се дължи.Но все още не съм съвсем добре.Колко време след приемането му, почевства подобрение ти ?
И кога може да се очаква някакъв ефект?Известно ли ти е колко време трябва да се пие?
Аз сега имам по едно, най-много 2 изхождания на ден. Нямам кръв и слуз, но и преди нямах.Обаче спазвам диета и ме е страх да я наруша.Освен това имам известен дискомфорт .Не бих казала силни болки, но усещания някакви. Пиши ми за твоя опит в тази насока.
Върнете се в началото
seemore

МнениеПуснато на: Пон Ное 19, 2007 7:13 pm    Заглавие: Отговорете с цитат

Ами лечението е доста бавно ... Особено докато отшумят дизкомфорта, газовете, тежестта в корема. Аз не съм сигурен след колко време трябва да се почувства подобрение, защото се лекувах в болница (бях доста зле) и ми даваха доста лекарства. Сега освен салофалк-а пия и прополис и се чувствам добре. Днес хапвах варени яйца и се почувствах леко кофти. Трябва да се внимава какво се яде, но за нещата за които не съм сигурен дали могат да се хапват - тествам ... и ако няма последствия - значи може ... иначе гледам да не повтарям ако има лош ефект.
Колко време ще се взимат лекарствата може да каже само лекар който е добре запознат с положението ти. Освен това през определен период трябва да се прави преглед за да се реши дали ще се сменя лекарството или ще се спре.
Аз в момента болки нямам, но и преди нямах. Преди имах кръв с всяко изхождане, но от месец и нещо нямам вече. Не съм съвсем добре, но ако спазвам диетата нямам проблеми.
Върнете се в началото
nevena

МнениеПуснато на: Чет Ное 22, 2007 1:46 pm    Заглавие: Отговорете с цитат

Благодаря!
Всъщност споделянето на опит ми се струва много полезно и с риск да стана досадна , ще си позволя да питам още нещо.Ти пиеш ли кафе и как ти влияе то? Въобще ли не ядеш сладко или в ограничени количества?
Върнете се в началото
franky

МнениеПуснато на: Вто Ное 27, 2007 6:14 pm    Заглавие: Здр. Отговорете с цитат

Значи аз първо карах около 3 месеца с кръв и слуз през тези 3 месеца последния 1 - и половина пих само Мезалазин спазвах и хранителна диета кръвта газовете изчезнаха.След като изчезнаха се поуспокоих и още на втората седмица след като спря кървенето зарязах диетите и започнах да си ям и пия каквото ми е кеф Smile това беше грешка от моя страна понеже след 2 месеца запо4на пак да кърви Sad пак започнах да пия Мезалазин 1 таблетка 3 пъти на ден 1 час преди хранене 2 месеца и половина го пия ефект нулев сега от 2-ве седмици ми вдигнаха дозата на 6 таблетки на ден ефект нулев отново.
След като прочетох статията ти seemore този петък съм в Стара Загора на лекар ще говоря с лекаря си за Салофалк и тази Клеева Тинктура мисля да опитам твоето лечение да видим дали ще спре кръвта стискайте ми палци Smile

seemore няма да е лошо ако напишеш какво точно ядеш и как си го приготвяш мерси предварително Smile
Върнете се в началото
seemore

МнениеПуснато на: Вто Ное 27, 2007 11:19 pm    Заглавие: Отговорете с цитат

franky аз сега спазвам диета подобна на тази описана в този сайт. Кафе пия, но доста слабо и не всеки ден ... но аз и преди много не пиех. Хапвам зеле готвено(но не кисело), меса - всякакви - варени, печени и на скара( но без тлъсто и кожа), ориз с тиквички, пиле с ориз, телешко варено, супи -всякакви (без топчета, че каймата не е полезна), чушки пълнени с ориз, картофи с пилешко бутче, огретен, пица ( с кашкавал, топено сирене, пиле, варено яйце), чушки бюрек и картофени кюфтета, но печени в тава, а не пържени. Има и други неща, но сега за тези се сещам. Сладко хапвам защото просто не мога да се сдържа. Кафето и чая пия със захар, сок от изцедени портокали и лимони също пия със захар. Всяка вечер хапвам по 4 парченца шоколад. От скоро ям крем Шоко понякога.А банани ям постоянно, но те са полезни :wink: .
Най много избягвам: люто, кисело, пържено, газирано, ядки, подправки.

Салофалка преди го взимах по 6 таблетки на ден в болницата и по 2 клизми с урбазон. След това започнах да си слагам свещички салофалк - сутрин и вечер, спрях постепенно клизмите и намалих хапчетата салофалк по 3 на ден - така 1 месец. Сега за 1 месец ще си слагам по 1 свещичка на ден и пак по 3 хапчета. Като мине тоя месец спирам свещичките ... а хапчетата най вероятно ще останат по 3 на ден още няколко месеца. Дано да не се налага да увеличавам дозата де ...

Ами успех.Стискам ви franky и nevena .
Върнете се в началото
nevena

МнениеПуснато на: Сря Ное 28, 2007 10:01 am    Заглавие: Отговорете с цитат

О,seemore,ти си хапваш хубави нещица.Аз вчера бях на преглед.Докторът ми каза, че мога да ям всичко и не е нужно да се ограничавам.Но все пак да внимавам с някои храни като газирано и такива, които раздуват червата.Както и с такива които по принцип са трудносмилаеми.Прави ми ехография,предлага ректоскопия.Аз обаче малко се колебая за това.Защото означава предварителна подготовка, пак очистване , а не знам дали ми се иска като доскоро бях с чести изхождания.Ще си направя, но мисля да отложа малко във времето.Дали от месалазина,или от нещо друго, но все пак нещата се нормализираха в някаква степен.Аз също пия от тази клеева тинктура.Franky,стискам ти палци, пиши какво е станало на прегледа!
Върнете се в началото
franky

МнениеПуснато на: Сря Ное 28, 2007 12:23 pm    Заглавие: Здр. Отговорете с цитат

Мерси за информацията и на двама ви ще пробвам и аз тези методи и лекарства дано да има ефект Smile успех и на вас с лечението млади хора сме няма да се отчайваме на 28 съм аз Smile
Върнете се в началото
dan_georgieva

МнениеПуснато на: Нед Май 25, 2008 9:53 pm    Заглавие: Ulzerozen kolit Отговорете с цитат

Zdraveite! Az podnovqvam temata za XUXK. Ot 2 godini sm bolna ot tazi kovarna i neizle4ima bolest. Iskam da vi pitam, hora, otkyde vzimate tolkova mnogo pari za skypite lekarstva??? Osobeno za rabote6tite v provinciqta e dosta neposilno da si kupuvam neobhodimite lekarstva,osobeno kato ima6 semeistvio i trqbva da se griji6 i za nego? Az ne moga da si kupuvam neobhodimite lekarstva i napravo se vijdam v 4udo kak 6te q karam? Vidqh, 4e pi6ete za kleeva tinktura - dali ima efekt ot neq? Az mislq, 4e vsqkakyv alkohol e zabranen, no ne sm ubedena v tova. Pi6ete. 6te 4akam otgovori i komentari po temata.
Върнете се в началото
Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Изпрати мейла
ellsonn

МнениеПуснато на: Сря Юли 16, 2008 4:55 pm    Заглавие: Re: Здр. Отговорете с цитат

Здравейте,
Аз съм на 20 години едва и минах през хеликобактри пилор-излекувах се с 1 месечно лечение с хелицид и още едно,което вече не помня,гастрит(само по диагноза от лекар без изследвания) и сега след вече почти 1 година реших да ида на лекар,защото ми писна почти през няколко дни неразположение и съм може би с колит Shocked . първо всичко започна с летния грип , след който три дни буквално бях на легло поради голямо обезводняване (в болницата ми вляха малко глюкоза предполага , защот ми се губят моменти и поради много ниското ми кръвно за тогава припаднах точно на изхода)и просто и психически мн паднах и дълго след това ме беше страх да предприемам дълги патувания и вобще отвреме на време си ме гони парано. след това започнаха подувания на корема да ми се гади да ми каркори постоянно и реших да ида на лекар и така стигнах до диагноза гастрит и си направих изследване за бактерията , която имах около 60% вече не помня със сигурност. излекувах се от нея даже наскоро ходих на повторно изследване да не би да се е появила отново и за щастие не е. след около няколко месеца горе-долу затишие корема ми пак започна да се подува и да имам газове и рядко диария с едно ходене най-много две на ден. не се притеснявах особенно , защото мислих че все пак е от гастрита при което ограничих до минимум пържените храни, тестените, захар цигарите и алкохола(освен мн редко винце) някой зеленчуци и сравнително се старая да ям здравословно докато вече от 2 месеца чувствам по силно къркорене подуване и сутрин сам или с диария(пак по веднъж) или с запек, мн рядко усещам тежест вдясно от долу или по отгоре , но общо взето ме е боляло само 1-2 не съм забелязала кръв до сега в изпражненията докато за слуз мисля че да. вече почнах да се притеснявам и вчера бях на лекар. лекарката ми каза че вероятно е колит, успокои ме че не се лекува :roll: и ми даде направление за някакво изследване при което някаква каша минавала през отзад и преди нея трябва да спазя няква диета?! някой може ли да ми каже за какво става въпрос и малко да ми обясни за тази каша през дупето? и вобще ако ме посаветвате нещо едвали няма да ми е от полза . честно казано писна ми вече дори една бира ме е страх да изпия а любимата ми цаца ох как милея за нея , но веднъй ядох и след това ме боля вдясно. вобще не мога да водя палноценен живот без постоянно да се притеснявам от неприятното къркорене диария или какво ли още не. много ще съм благодарна ако ми помогнете :cry:
Върнете се в началото
franky

МнениеПуснато на: Вто Авг 05, 2008 11:08 pm    Заглавие: Здр. Отговорете с цитат

Здр. значи иди и си направи всички нужни изследвания при гастроентеролог ли как беше за да то остановят диагноза.Аз вече 10 -11 месеца изхождам всеки ден по малко кръв пия лекарства по 100 лв. на месец давам и ми писна.Точно намалее кръвта почти не се забелязва и аз се отпусна изям или изпя нещо и иадеее пак почне да кърви .... и всеки път се заричам че следващия път няма да изям или зипя нещо което не трябва и ... не мога да се удържа мамка му Smile и си карвя по малко и това е ще опитам сега да се остискам като намалее и да видим какво ще стане.А на теб ти пожелаеам успех с изследванията!
Върнете се в началото
franky

МнениеПуснато на: Нед Сеп 07, 2008 9:37 pm    Заглавие: Здр. Отговорете с цитат

Здр. на всички да се похвалям и аз Smile кръв вече почти не се забелязва като ходя до ... тоалетна само газовете останаха засега дано вече да отминава че ми писна 12-14 месеца постоянно кървеше според мен едно от най важните неща е диетата по мен си съдя така като спазвам диета и не пия алкохол и кафета нещата се подобряват мисля вече за напред да ги спазвам пустуте диети това е засега от мен успех на всички споделяйте и вие не се срамувайте до скоро .. Smile
Върнете се в началото
seemore

МнениеПуснато на: Пон Сеп 15, 2008 12:52 pm    Заглавие: Отговорете с цитат

Браво franky. Само не се отпускай да хапваш каквото ти падне, щото още си пресен Smile
Аз след около 1 година ремисия - пак съм на старото дереже ... И така и не разбрах какво я активира тази болест пак. Честно казано, обаче не се чувствам много притеснен ... Надявам се че както предния път, така и сега ще ми мине. Давам по 170 лева на месец - направо е баси кошмара.
В болница хич не ми се влиза - че нямам много добри отзиви от там - дано да не се налага.Препоръчаха ми клизми салофалк - има ефект. След това свещички салофак. Почти се бях оправил. Сега пия по 6 хапа салофалк500 , пия билки и взимам лактофлор. Точно бях започнал да се подобрявам и ме хвана летния грип ... температура, разтройство - и аре пак. В момента поне разтройството и честите изхождания ги няма - но пък има много кръв което е кофти.
Май ще трябва да почвам всичко от начало ... Дано този път накрая да има успех Smile
Успех и на всички вас. Продължавайте да пишете как сте и с какво се лекувате.
Върнете се в началото
franky

МнениеПуснато на: Чет Сеп 18, 2008 5:05 pm    Заглавие: Здр. Отговорете с цитат

Мерси seemore успех и на теб с лечението Smile
Върнете се в началото
Ivana

МнениеПуснато на: Вто Сеп 30, 2008 5:55 pm    Заглавие: Отговорете с цитат

Здравейте, съвсем случайно открих днес тази тема, а тя засяга болест, която промени живота ми из основи.
Боледувам от 17 години от ХУХК. Смятам, че при мен болестта се появи от стрес и нищо друго.
Бях още момиче. Започна с класическите описани симптоми - чести дефекации, слуз, кръв и коремни болки. В онези години в България нямаше почти никакви лекарства - само Сулфасалазин и Салазопирин.
От тогава до сега съм минала през всякакви етапи на болестта. Мога учебник да напиша.
Бях и в състояние, в което виждах че си отивам и нищо не може да се направи.
В момента съм в ремисия, но ако променя режима на хранене и си позволя някоя хранителна "оргия" болестта веднага се отключва и всичко почва отначало.
Сега ежедневно пия по 2 табл. Salofalk, опитвала съм се да го спра от време на време, но веднага се обостря болестта и затова съм се венчала буквално за него.
Други добри препарати са -Pentasa (Ferring) , Claversal(Merckle), Enterocord (Budesomit) , Budenofalk (Falk), както и клизмите на Салофалк. Скъпи са. Но докато мога да си ги позволявам ще ги пия.
Аз съм се лекувала в Университетска болница "Ив. Рилски" . Там са ми направили над 10 колоноскопии и биопсии.
Когато бях много зле чудесно се повлиявах от следните наливки - кортизон /Урбазон/ + физиологичен разтвор. Веднага спира възпалението. Този метод ми го препоръча Д-р Юлия Григорова от Правителстена болница. И до ден днешен не тръгвам да пътувам никъде без няколко ампули кортизон и банка физиологичен разтвор. Така съм спокойна, че веднага мога да реагирам, ако рязко се влоша и съм в чужбина.
Пробвала съм и процедури в барокамера, но при мен нямаше особен ефект. А има едни нови опити с барокамера, от които болни от ХУХК се подобряват видимо за дълго време, но при мен не беше така.
Лечение за тази болест няма или както ми беше отговорил навремето един много възрастен професор, когато го попитах "Ще се излекувам ли докторе от тази болест". Той каза - Момиче, от нея може да не умреш, но с нея ще си умреш. И това, за съжаление, наистина е така. Спасение няма.
Необходимо е много спокойствие, никакви ядове, стресови ситуации, много почивки и разбира се качествена храна и умерена диета.
Заради тази болест, за съжаление, зарязах и кариера и много други професионални планове.
Но разбрах, че стреса и много работа са несъвместими с това заболяване. Иначе сигурно до сега нямаше да съм жива. Трябва психически човек да е стабелн и разбира се да има опора до себе си .
Стана много дълго. Но това е в общи линии. Борбата продължава.

П.П. Сееморе от моя дългогодишен опит си мисля, че може би кървиш от хемороиди, а не от възпаление , щом нямаш чести дефекации. Вероятно си ги обострил от разтройството при летния грип. Направи си една наливка с кортизон и физиологичен разтвор. Веднага пресича кървенето.
Върнете се в началото
Kostov

МнениеПуснато на: Вто Сеп 30, 2008 6:04 pm    Заглавие: До Ivana Отговорете с цитат

Ивана, брагодаря ти за споделения опит!
Ако не възразяваш, ще го публикуваме като твое мнение в "Споделено от вас" за заболяването.
http://www.zdravnitza.com/a/nav/list_center/list_center_id/125/color/4/cat/8

Ще се радвам и в бъдеще да си приятел на Здравница!
Върнете се в началото
drone Nick

МнениеПуснато на: Чет Окт 02, 2008 2:46 pm    Заглавие: Отговорете с цитат

Здравейте. Това което пише IVANA е много точно и правилно.само не разбрах дали е пила САЛАЗОПИРИН или само САЛОФАЛК.Че той едоста скъп.Моляте кажи какво се храниш и какво не.А от грип или настинка обостряли се.Пазиш ли се от физическа работа. Кортизона през устата ли го вземаш.Бъдете здрави.
Върнете се в началото
Ivana

МнениеПуснато на: Сря Окт 08, 2008 10:54 am    Заглавие: Отговорете с цитат

Здравейте. Да отговоря на кратко на Ник.

- да пила съм Салазопирин, когато в Бг. нямаше още Салофалк, но откакто го има пия само него. Да скъп е, но това е положението.

- относно храненето . И в този форум има достатъчно информация, потърси из нета-има много написано.
Аз лично ям почти всичко, избягвам мазни и тежки храни /но аз по принцип не ги обичам/, опитвам се да ям много риба. Избягвам люто, туршии и храни с консерванти. Прави ми впечетление, че от някои плодове получавам разтройство. Добри са бананите и ябълките.
Не трябва да се пие алкохол. Но аз пия бира, обичам и бяло вино. Червеното го избягвам заради хемороидите.
- мисля, че всеки грип удря организма в най-слабато му място. А при нас това е колита. Мисля, че може да се обостри от един грип.
- физическата работа не е забранена. Но, ако работата ти е свързана с тежък физически труд, няма да стане. За това се иска да си здрав физически, а ние все пак сме болни, макар това да не се вижда. Доколкото знам в Европа хората се пенсионират по болест с това заболяване. Значи не е толкова безобидно.
- кортизона се прави на наливки през ануса разтворен във физиологичен разтвор. 1 ампула кортизон в 100-200 мл. физ.р-р.
Върнете се в началото
drone Nick

МнениеПуснато на: Сря Окт 08, 2008 9:05 pm    Заглавие: Отговорете с цитат

Мерси за пълния одговор.На цяло те подкрепям.Не пия бира но си пийвам по една чаша от нашия МАВРУД.А що се отнася до клизмите съм ги правил и съм доволен.Пиши ако те интерисува нещо друго.Бъдете здрави.
Върнете се в началото
franky

МнениеПуснато на: Сря Окт 15, 2008 12:05 pm    Заглавие: Здр. Отговорете с цитат

Здр. на всички.
Тъй като аз открих темата се радвам че споделяте опита си с останалите участници в темата успех на всички и дълги ремисии !
Върнете се в началото
la verita

Местожителство: plovdiv

МнениеПуснато на: Сря Окт 22, 2008 3:04 pm    Заглавие: Отговорете с цитат

Здравейте и от мен,
От 1 год.съм с проблеми,а от 2 месеца с диагноза хухк.При мен всичко започна след като пих два дена подред разхлабителен чай -'майчин лист'... Уж безобиден,препоръчван и за бремени...От тогава за една година съм имала три кризи,като само при последната се лекувах за хухк,предните два пъти кръвта и диариата си спираха от само себе си.
Сега съм само на диета,но вчера имах няколко изхождания без кръв но... Така ли почва нова криза ?
Искам да ви попитам за кадърен и доказн лекар в тази област от Пловдив и мога ли с такава болест да забременея за в бъдеще в смисъл има ли смисъл и рисковано ли би било за мене или плода евентуално?
Ще съм благодарна на всеки ,който ми отговори !
Страх голям ,а паниката ми е неописуема..
А между другото нямям 100 процентово потвърждение за хухк,но салазопирина (от който получих обриви) и месалазина докато ги взимах ми действаха да речем добре.
Пишете ми как се преодолява психически това 'ново' нещо и моля Ви нещо за доктор към когото да се допитам още веднъж
Благодаря Ви предварително !
Върнете се в началото
drone Nick

МнениеПуснато на: Чет Окт 23, 2008 6:11 pm    Заглавие: Отговорете с цитат

За мен най добра в Пловдив е д-р Саватинова от Окръжна болница.Аз съм възхитена от нея.Да е жива и здрава.Иначе няма страшно,с тази диагноза в къщи е съпруга ми ,аз ти пиша от негово име.Бъди здрава.
Върнете се в началото
drone Nick

МнениеПуснато на: Чет Окт 23, 2008 9:22 pm    Заглавие: Отговорете с цитат

Още нещо за ХУХК. Задъжително трябва колоноскопия.На мен ми е прави др. Георгиев от същата болница. Той е най - добър при ректална диагностика.А що се отнася за нервите -успокой ги.Опитай с други билки на пример ТУРТА,може и мед с ъс сусамов тахан.Ако имаш въпроси питай без притеснение.Бъдете здрави.
Върнете се в началото
la verita

МнениеПуснато на: Съб Окт 25, 2008 10:39 am    Заглавие: Отговорете с цитат

Благодаря,че някой ми писа!
Как я кара мъжа ти,от колко време е така,мина ли при вас доста време,докато му установят диагнозата?
Питах една жена,практикуваща класическа хомеопатия,дали това се лекува(доколкото може) и тя ми отговори 'ДА',но се иска много търпение. Още не съм се обърнала практически към нея,но искам и вас да попитам някой чувал ли е нещо по въпроса и вземал ли е някой хомеопатични хапчета за тази болест дали от тези на "боарон" или тези от класическата хомеопатия ? Имате ли някакви впечатления и надежди към този вид медикаменти ?
Иначе колоноскопията е направих и там заключиха само хемороиди ! От долу обаче плюс още един куп предположения вкл.и 'крон' за което се искало ново изследване при нов проблем,да ама следващата криза ми настъпи 2 мес.след и аз питам какъв е бил смисъла тогава да права първия път колоноскопия и кой ми гарантира че ще има смисъл тогава и от втората ? Затова после направих само тази частичната и там 'предположиха' хухк. Абе ... незнам...
Айде със здраве
Върнете се в началото
la verita

МнениеПуснато на: Съб Окт 25, 2008 10:42 am    Заглавие: Отговорете с цитат

Забравих да питам за какво е билката Тутра ?
И нали и меда е в забранените храни при нас ?
Върнете се в началото
Kostov

МнениеПуснато на: Съб Окт 25, 2008 12:14 pm    Заглавие: Отговорете с цитат

http://www.zdravnitza.com/a/nav/products/one/one/products/812/category/3
Върнете се в началото
zagaboy

МнениеПуснато на: Пон Окт 27, 2008 11:03 am    Заглавие: Отговорете с цитат

Здравейте реших и аз да се включа в темата. Имам ХУХК от 10 години. Отначало ме лекуваха със Салазопирин по 8 таблетки на ден и докато бях в болница, а и в къщи клизми. За първите 3 години съм влизал поне 5 в болница заради обостряне въпреки, че откакто откриха болеста кафе, газирано, вино, пържено не консумирам. Плодове , краставици, домати всичко се бели. Фасул не съм опитвал от тогава. Алкохол само по някакъв повод до 50 грама и то не си ги допивам. За мое щастие познат на майка ми и казал защо не се консултирам с Д-р Иван Ников - гастроентеролог в Стара Загора. Отидох при него и тъй като се наливах със Салазопирин чернодробните ми резултати бяха шестократно увеличени, затова доктора каза да мина ако имам финансовата възможност на Салофалк и то супозитори за да не дразнят толкова черния дроб. На третия месец минах в ремисия, което до тогава не ми се беше случвало. От тогава съм имал обостряния и констатациите ми са, че се получават при изтиване - в смисъл не еднократно, а периодично излагане на ниски температури. Друго което съм забелязал е, че при редовно пътуване - най-вече с влак се обостря колита. Така че препоръките ми към тези които боледуват е не само да спазват хранителен режим, но и да се предпазват от изтудяване и да не пътуват често. А за лекарството при мен при обостряне на втората кутия Салофалк и изчезва и кръв и слуз и т.н. Успехи на всички при лечението
Върнете се в началото
la verita

МнениеПуснато на: Вто Ное 11, 2008 5:40 pm    Заглавие: Отговорете с цитат

Искам да попитам , колко по скъп е този "Салофалк" ?
И друго между кризите периодът 'ремисия' ли се нарича.. ? И издуване на корема с много газова при спазване на диетата и никакви други симптоми нормални ли са за Хухк или е някаккъв друг колит?
Питам защото моят Хухк е не 100 проц. доказан.
Не че 'заинтересованите ' се бласкат/ме да си помагаме тука и да обменяме опит,но все пак..... пиша
Върнете се в началото
drone Nick

МнениеПуснато на: Сря Ное 12, 2008 1:32 pm    Заглавие: Отговорете с цитат

,,Салофалк,,90-100лв., а ,,Салазопирин,, 25-30лв.А що се отнася до заинтересованост незнам какво друго очакваш.Ние споделяме как живеем ние и сем. с това заболяване.Ние се научихме да се храним всички в къщи по този начин. А когато съпруга ми е на работа на децата готвя каквото не си позволявам на него.Но това вече ми е начин на живот. Бъдете здрави.
Върнете се в началото
rbal

МнениеПуснато на: Чет Ное 27, 2008 1:27 pm    Заглавие: Урбазон и физиологиюен разтвор Отговорете с цитат

Аз имам ХУК от 7 години, последния път бях в 2 години ремисия. Заболяването наистина не се лекува. Много е важно да се пази диета и малка напрегнатост на нервите.

Бях на мезалазин 1 година, след това имах бял период от още 2,
важно е да не се спира мезалазин(салофалк) веднака като спрат симптомите. От периода зависи колко ще е дълга ремисията. И има схема за пиене на това лекарство, когато мине годияния курс , се прави есенно време един профилактичен от 1-3 месеца.

Кортизонът със физиологичен разтвор ми пресича симптомите след 3-тия ден , но лекуващият ми лекар казва , да не го употребявам във никъкъв защото това е най-силното лекарство срещу заболяването, и се използва когато нищо друго не действа със месеци.. Т.Е. след използване , всеки следващ път действието му отслабва

Сега ми се обостри заболяването , предполагам заради настинка. И започвам от тези дълги курсове със салофалк..

Една добра новина, на възраст около 30-35 години се достигат и ремисии по 5 години...

Поздрави, дано да ви бях полезен,
ако някой знае нещо за това с кортизона да каже, защото аз ш момента се мъча по 1-2 месеца, само за да не го използвам...
Върнете се в началото
karta

Местожителство: sofia

МнениеПуснато на: Пет Ное 28, 2008 11:09 am    Заглавие: Отговорете с цитат

Моят стаж е 13 години. Сега взимам Мезалазин със Здравна каса-3 опаковки на месец-30 лв.: 2х2 дневно. Друго не взимам, само си следя диетата и избягвам негативите в живота. От 3 години чета Библия и тя повлия положително(не съм имала кризи).Това са моите наблюдения. На всички успех! Very Happy
Върнете се в началото
karta

Местожителство: sofia

МнениеПуснато на: Пет Ное 28, 2008 11:16 am    Заглавие: Отговорете с цитат

[quote="la verita"]Здравейте и от мен,
мога ли с такава болест да забременея за в бъдеще в смисъл има ли смисъл и рисковано ли би било за мене или плода евентуално?
Ще съм благодарна на всеки ,който ми отговори !
Страх голям ,а паниката ми е неописуема..

Можеш да забременееш, ако си в ремисия, и ако пребориш страха и паниката...Успех! Smile
Върнете се в началото
franky

МнениеПуснато на: Съб Фев 07, 2009 10:42 pm    Заглавие: Здр. Отговорете с цитат

Здравейте не пиша често понеже нямам много време да сядам пред компютъра извинявам се за което!
Да споделя и аз за 2 години съм имъл 2 ремисии 1-ва 2 месеца 2-ра 3 месеца. Пия Салофалк по 4 таблетки на ден понеже имам кръв и газове. Когато започнат да намалят намалям и таблетките до 2 дневно. След като спре кръвта и газовете пак си пия по 2 таблетки дневно. От тези 2 години останових че диетата е най важна както и спокойният начин на живот. В момента в който се отпусна да ям някоя от забранените за нас храни и висчко се прецаква. Както стана и сега ... 3 месеца нямаше кръв по нова година се поодпуснах с храните и веднага започна да се появява по малко кръв ... за капак баща ми се разболя и се претисних карах го в 04:00 сутринта в Стара Загора в спешния център там стоях до 15:00 следобед понамръзнах се хубаво и сега от 7 дни съм дежурен в тоалетната по 7-8 пъти дневно. Кръв ... постоянно ме прерязва корема и ме изтрелва към тоалетната ... голям ужъс ако продължи така още няколко дни и мисля да отида на лекър ... Пък и не мисля че диагнозата ми е доказана 100% понеже не съ ми правили кой знае какви изследвания бръкнаха ме отзад няколко пъти взеха бипсия .. снимка на червата както и преглед с виде зон мисля че беше ... дайте някакъв съвет ...
Благодаря предварително!
Върнете се в началото
skrejanka7777

МнениеПуснато на: Чет Фев 12, 2009 3:15 pm    Заглавие: Отговорете с цитат

Здравейте, аз също съм с поставена диагноза ХУХК от 4 години.Много трудно ми откриха заболяването. За 1 мес. свалих 24кг. Много съм благодарна на екипа от лекари в МБАЛ"Св.Георги" гр.Пловдив, които за кратко време ми поставиха вярната диагноза и започнаха бързо лечение. Вече 4 години съм в ремисия. Отначало бях на кортизон,след което преминах на преднизолон и квамател и след това на Салофалк-2 години. От година и половина не вземам нищо и се чувствам добре. Стигнах до извода,че когато човек е напрегнат и е нервен най-бързо се появяват симптомите. Спазвам си хранителен режим на чести и малки хранения не консумирам пържено/ в редки случаи пържени картофки и риба/ но след това няколко дни съм на супа и картофи. Най-важно е да не се прекалява с нищо, нито с диети нито с алкохол. Отначало всичко което вкл. в храненето беше след съвет с лекуващата ми лекарка д-рПетрова. Но в последствие пак след консултация с друга лекарка от екипа получих съвет да пробвам, защото при всеки е строго индивидуално. Сега си позволявами кафе сутрин. Надявам се да съм била полезна с опита си.
Върнете се в началото
Покажи мнения от преди:   
Създайте нова тема   Напишете отговор     -> Диети и отслабване Часовете са според зоната GMT + 2 Часа
Иди на страница 1, 2  Следваща
Страница 1 от 2

Идете на:  
Не Можете да пускате нови теми
Не Можете да отговаряте на темите
Не Можете да променяте съобщенията си
Не Можете да изтривате съобщенията си
Не Можете да гласувате в анкети