Амирдовлат Амасиаци - арменският Петър Димков


| Прочетено Прочетено: 2916 пъти | КоменариКоментари: 0



Амирдовлат Амасиаци - арменският Петър Димков

"Здравница" продължава с  рубриката, в която ви запознава с големите имена на медицината и лечителското изкуство, чийто принос е позабравен в наши дни.

Амирдовлат Амасиаци e арменски енциклопедист и лечител, нещо като арменския Петър Димков.

Истинското име  на лечителя е Георгий, но по народност е арменец. Роден е около 1420-1425 година в град Амасия, Мала Азия. Ученик е на арабската медицинска школа и името му в превод от арабски означава „владетел на богатства”. Имал е големи познания и авторитет и е познавал из основи класиците на медицината. Бил е страстен поклонник на книгите и знанието, поради което е бил наричан от съвременниците си Втория Птоломей. Владеел е арменски, латински, гръцки, турски, персийски и арабски езици. Той е родоначалник на арменската медицинска наука. Неговите многотомни трудове са познати в Европа и са били настолна книга на всички арменски лекари до началото на 19 век, пише сп. InSpiro.

Важно място в това отношение заема книгата му „Ползата от медицината”. В зряла възраст Амирдовлат Амасиаци е живял и работил по българските земи – 10 години в Пловдив или Бачковския манастир, който е бил голям културен и медицински център през Средновековието. Той е обходил голяма част от българските земи, по които е събирал медицински книги, изучавал лечебните средства, прилагал на практика своите знания и обобщавал своя богат опит в написаните от него книги: 1459 г. (Константинопол) –„Учение за медицината”, а през 1469 г. – „Полза от медицината”, която включва анатомия, хигиена, патология, лечение и отравяния с вещества със смъртоносно действие. Описани са 209 болести. Това е най-пълното описание за съществуващите болести и разпространението им по българските земи. От тази книга научаваме за многото трудности и тежкия му живот, довел го до отчаяние.
 „Аз събрах много арабски, турски и персийски книги. Дълго живях в чужбина, преживях много трудности и беззакония от съдии, чужденци, царе и князе. През това време изпитах добро и зло и бедност. В различните страни се занимавах с лекарско изкуство, аз изпитвах според моите разбирания много лекарства и сложни съединения, обслужвах много болни – князе и високопоставени граждани, хилядници и стотници, бедни и богати, деца и възрастни. Аз видях много добро и зло и стигнах до такова състояние, че нито се радвам на богатство, нито оплаквам бедността.”, пише той в  „Народна книга”, 1477 г., Пловдив.

Авторитетът му бил огромен. Религиозните му възгледи не са му попречили да бъде назначен за „Главен хирург и началник на телохранителите в двора на султан Мeхмед II, а такова доверие не е получавал всеки, отбелязва още сп. InSpiro.

Амасиаци борави с богат арсенал от лечебни средства и споменава над 1700 вида. През 1482 г. завършва обемистия си и оригинален труд „Ненужно за невежи”, който посвещава на лекарското изкуство. „ Аз написах тази книга, за да могат читателите да я разберат лесно, но неукият не може да се ползва от нея. Бъди последователен в мъдрите знания. Ако ли ти не се учиш, то си невеж лекар. Прилагай своите знания, когато станеш учен.”

От Амирдовлат са известни съчиненията „За признаците на болестите, живота и смъртта”, „Речник на лекарствените вещества” – подредени по азбучен ред.

Според негови съвременници през 1490 г. се е подвизавал в град Бурса, където е и починал през 1496 г.

Произведенията на Амирдовлат са цели томове, написани с голямо старание и чувство за отговорност, над които е работил дни и нощи. Той се е докоснал не само до лечебната материя, но и до моралните и етични принципи на лекарската професия, като очертава какъв трябва да бъде лекарят: да не е алчен и користолюбив, да пази лекарската тайна, да не взима пари от бедните и пр.
Голям интерес представлява фактът, че всичките му съчинения имат дидактичен характер и са насочени към обучение на учащите се.

„ Аз проверих всичко повторно, затова щото леко да бъде разбрано, за облекчаване труда на учащия се”, отбелязва лечителят в книгата си „Ненужно за невежи” (издадена у нас от издателство” Изток-Запад”).

Съвет на Здравница

прочети още Ханеман, основоположникът на хомеопатията

прочети още Елизабет Блакуел или трудният път на жените в медицината

прочети още Дядо Влайчо и неговите съвети за здраве

прочети още Калните бани за здраве у нас и техният родоначалник

прочети още Какво знаем за диетите на Озава?

прочети още Как д-р Бах стигна до извода, че се лекува пациента, а не болестта?

прочети още Как д-р Ливинтстън откри билката строфантус?

прочети още Как бе създаден тритомника?

прочети още Ботаникът, който нарече домата помидор

прочети още Кой е откривателят на маскираната хранителна алергия?

прочети още Кой е личният лекар на императрица Мария Терезия?

прочети още Местната упойка - посрещната с ледено мълчание от лекарското съсловие

прочети още Гален - придворният лекар на Марк Аврелий

прочети още Рентген - прадядото на модерния скенер

прочети още Кой е бащата на модерната химиотерапия?

прочети още Най-благородният очен лекар

прочети още Кой е бил личният лекар на Гьоте?

прочети още Руски кибернетик въвел метода на единствения флакон в хомеопатията

прочети още Децата на кои български фамилии са учили медицина във Виена?












Акценти от Здравница



Как да се храним по време на Великите Великденски пости?

Как да се храним по време на Великите Великденски пости?

Постът като вид диета се препоръчва дори от светските лекари – те отбелязват благотворното въздействие на временното въздържане от животински белтъци и мазнини върху организма....още

Йога за укрепване на нервната система

Йога за укрепване на нервната система

Според йога, мозъкът и нервната система са едно цяло. От финото регулиране на нервната система зависи функцията на всяка тъкан в тялото....още

Десет грешки по време на пости

Десет грешки по време на пости

Защо? Защо постим? Мотивът за това е изключително важен. Ако постим само с цел да стопим килограми, по-добре е да се откажем....още

Как да направим профилактика на сенната хрема с природни средства?

Как да направим профилактика на сенната хрема с природни средства?

Вече 20 на сто от жителите на света страдат от сенна хрема. Затова броени седмици преди проблемът отново да се появи, ценна информация идва от специалистите....още


Виж още от акценти

 

За потребителя

Продуктите на Здравница

Алое - сух екстракт при запек Алое - сух екстракт при запек

Алое - сух екстракт на капсули притежава благоприятен ефект при хроничен запек. Продуктът не предизвиква привикване и няма странични ефекти....


Цена: 9.00 лв.


Сода, без алуминий - 250 гр.
Сода, без алуминий - 250 гр.

Билкова смес №20 (при киста на яйчниците)
Билкова смес №20 (при киста на яйчниците)

Ябълков пектин на прах
Ябълков пектин на прах

Масло от черен кимион
Масло от черен кимион

Масло от облепиха, студено пресовано, Здравница, 100 мл.
Масло от облепиха, студено пресовано, Здравница, 100 мл.

Билкова смес №15 (при псориазис)
Билкова смес №15 (при псориазис)

Всички продукти








Най-търсено в Здравница Най-търсено в Здравница



Заболявания Заболявания

 

Билки Билки

 

Народни рецепти Народни рецепти

Всички заболявания Всички билки Всички народни рецепти

Намери бързо:    

"Ню Ес Нет ЕООД" предупреждава, че предоставената информация на страниците на ЗДРАВНИЦА не може да замени посещението на лекар, поставянето на професионална диагноза и провеждането на нужното лечение.

Facebook - Здравница Twitter - Здравница RSS - Здравница

Използването на материали от Zdravnitza.com задължително става след позоваване на източника и линк към съответната страница!

Здравница
Здравница
Здравница
   
Здравница

Copyright © 2006-2022 Zdravnitza.com Всички права запазени.
Zdravnitza.com е собственост на "Ню Ес Нет ЕООД" : Условия за ползване

email