Как проф. Лозанов се обърна към Дънов?


| Прочетено Прочетено: 2426 пъти | КоменариКоментари: 0



Как проф. Лозанов се обърна към Дънов?

След 1997-а г. проф. Лозанов се върна към Дънов.
В училището за даровити деца в Горна баня се преподаваше сугестопедично, разказва Ангелина Караславова, дългогодишен сътрудник на големия български учен проф. д-р Георги Лозанов



Визитка:Ангелина Караславова
Ангелина Караславова - магистър-филолог и сертифициран сугестопедагог и обучител на сугестопеди, автор на сугестопедични учебници и други книги.

Тя е дългогодишен сътрудник на д-р Георги Лозанов, работи с него още от 1973г.

Г-жа Караславова разказва често свои спомени за големия български учен, с когото е свързана през годините.Днес тя изнася лекции за развитието на методиката за разкриване на човешки резерви през годините, особено през тези,  които определя като Златните години в развитието на българската сугестология и сугестопедия, резултатите от които са високо оценени от форума на ЮНЕСКО още през 1978г.

Поводът да се срещнем с нея е  90-годишнината от рождението на проф. Георги Лозанов (1926 – 2012).
От 1990 г. Ангелина Караславова живее в Австрия, където основава българско училище във Виена и е в непрекъснат творчески контакт с д-р Лозанов и Евелина Гатева. Тя е и съучредител на международната съгестопедична Асоциация  ЛИТА, основана от него.


- Г-жо Караславова, казват, че през 1980 г. Лозанов е арестуван и до промените през 1989 г. е поставен под домашен арест, а причините не са известни и досега…
- Това, което се шири в България, че е бил изолиран, че бил под домашен арест, въпреки, че той сам говори така в последните си години, когато вече е много възрастен, това не е съвсем точно. На него му се забрани да пътува в чужбина, след спирането му на летището. Но в България той се движеше свободно. Идваше ежедневно  на работа в Института по сугестология, караше личната си лека кола и макар че изкара инфаркт, той се оправи бързо, чрез гладолечение. Да не забравяме, че в началото на 80-те години повсеместно бе приложено нареждането, че който не е партиен член, не може да заема ръководна длъжност. Затова освободиха и Д-р Лозанов от директорското място в института , но той си остана научен ръководител. Това той прие като лична  обида  и с Евелина Гатева сами напуснаха. Веднага след това, въпреки всичко, от М-во на Просветата им предоставиха един цял етаж в  Блок Nr. 5, това е сградата веднага след ИЧС (Института за чуждестранни студенти ). Последният етаж беше негов, за работа по методиката. Това логично означава, че не си дисидент. Но заради факта, че не е директор на института, който беше създал в 60-те години, д-р Лозанов се обиди на целия свят, не можа да  преглътне този факт. Това го скара с много хора и много  попречи за развитието на методиката. Разбира се, след спирането на границата...той и Евелина вече не можеха да пътуват по целия свят както дотогава, и за тях – както за всички останали българи по това време, започнаха да действат законите на тогавашната политическа система. За съжаление, след закриването на Института по финансови причини в края на 90-те години, научният характер на сугестопедията изчезна и трябва да се знае, че всички публикувани и експериментално доказани данни са от преди това... Самият той, останал без екип не можеше да доказва нови резултати и почти няма нови публикации.

По-късно той промени малко своята методика, за да я разбират хората. Но нямаше вече научно-изследователски Институт, за да се експериментират последвалите методически нюанси, няма доказателства, че те са по-добри. Ето защо, аз се придържам към точните резултати.

- През 1976 г. проф. Лозанов идва за пръв път в Австрия, поканен от най-високо ниво, за да сподели опита си в сугестологията.
- Малко се знае за този проект, а и днес почти не се говори. Той идва тук по покана на правителството  и започва във Виена голям мащабен училищен проект. След като му забраниха да пътува, той вече не можеше да следи отблизо развитието на проекта и влиянието му в Австрия започна да избледнява. Започнаха да се появяват по цял свят нови адаптации и псевдо-сугестопедични техники за обучение…

Младите днес не знаят, че чак през 80-те години на миналия век започнаха да се въвеждат песнички , игри, пляскане с ръце и други елементи  в образователния процес на повечето страни. Тези елементи бяха взети от него, макар и не в сугестопедичната им цялост. Дотогава бе практикуван директният метод на преподаване - ръцете на чина отгоре и учи, защото иначе двойка... Д-р Лозанов бе първият, който въведе междупредметното обучение, което днес е в цял свят, а също и изкуството в обучението и още много неща, тази хуманизация в образованието дължим пак на него. И още много, много други положителни явления в образователния процес, но – както казах – само като елементи, без взаимовръзка с цялото... И се появиха легендите за мистика, магии, заключени тайни...Но, моля - неговите идеи не са нещо , което можеш да заключиш.  Много хубави в началото проекти се комерциализираха и по целия свят се откриха течения на сугестопедията -  в САЩ, Канада, Германия, Италия, че и у нас . Всички те обаче, използваха само отделни техники, елементи, не възприеха идеите на д-р Лозанов в тяхната глобалност. Освен това, в сугестопедията е много важно да няма директна комерциализация...

И така, и в Австрия постепенно проектът  замря, а днес почти навсякъде се използват мултисензорни подходи.
 
- А какво означаваше Индия за проф. Лозанов?
- Проф. Лозанов е пътувал много, няколко пъти е пътувал до Индия, все по време на социализма. Едно от пътуванията му е и с Людмила Живкова. Тя е инициатор на големия общ с него училищен проект известен и днес като “Училище за надарени деца” в Горна Баня ( Национален учебен комплекс по култура). Там се преподаваше сугестопедично. Директор на училището тогава стана една наша колежка Даря… Постепенно, особено след случката на летището и този сугестопедичен проект заглъхна, но училището остана.
Проф. Лозанов и Людмила Живкова имаха една много силна връзка помежду си. И много ползотворен контакт. Дори понякога е казвал, че й е помагал и здравословно. Тя, както и баща й помагаха доста за успешната работа на Д-р Лозанов, Институтът по сугестология беше един от най-модерно оборудваните по това време, работеше се с вдъхновение. След случката на летището всичко приключи.

Людмила Живкова, въобще направи много за България.

- А леля Ванга?
- Той участва в една голяма група учени от БАН, които по нареждане на правителството, изследват Ванга, Слава Севрюкова, ако не се лъжа - съшо, общо 40 гадатели с необикновени способности. Срещите и изследванията продължили няколко месеца, аз не съм свидетел на това, но зная от колеги, че е било необикновено интересно и много ползотвотно. Той е записвал и анализирал нейните срещи с много хора и е проследил истинността на предсказанията й. Понякога, много рядко, говореше за дарбата й, но той беше много предпазлив човек, а в тези години парапсихологията, астрологията и пара-явленията изобщо бяха нещо опасно и неприемано... Д-р Лозанов винаги подчертаваше научността в науката си, макар че нерядко пред нас- колегите е предствял и други интересни възгледи. Правил е и свои демонстрации на хипноза... нещо, което априори считаше, че е единствено за лечебни цели... Баба Ванга...  Нещо тогава се беше случило, нещо, което го беше отдръпало от преките си връзки с нея впоследствие... На Тодор Живков е казал, че тя познава изумително много, но как... Писал е във вестници за срещите си с нея, имаше и ТВ- интервюта, къде са всички те сега...

Баба Ванга му беше предрекла нещо лично, което – позволете ми - няма да споделя сега, ще го научите, може би по-нататък. Искам да разкажа спомените си, да спомена приноса на всички мои прекрасни, позабравени колеги...

- Промяната след 1989 г. не направи ли по-популярен проф. Лозанов?
- В България много по-късно бе регистрирана в Сливен и една фондация, директор на която стана много близка помощничка и ученичка на проф.Лозанов тогава, Ванина Бодурова. Тя направи много отново да се популяризира метода му в България, особено в последните години преди смъртта му през 2012 г.

Та, когато през 1997 г. почина проф. Евелина Гатева в Австрия,  след това се случиха две неща. Първото е, че д-р Лозанов се върна по-открито към учението на Учителя Дуно, ПетърДънов, може би поради тежката раздяла с Евелина, която пееше неговите песни преди смъртта си. Някога Георги Лозанов се е срещал и с един от най-приближените ученици на Дънов -  Боян Боев, макар и не явно той е споделял идеите на Дънов. Знаете ли, ако се замислим, много от нещата в сугестопедията се опират на светлите учения на Беинса Дуно – любов, свобода, вяра, хармония, доброта... В житейския си път, Д-р Лозанов не можеше явно да ги казва тези неща, защото такива бяха времената, всичко трябваше да бъде строго научно, материалистично. Но Доктора казваше предпазливо: Не всичко е мозък и ум, има разум, има душа и дух... Под влияние на учението на Дънов, проф. Лозанов започна по-късно да говори открито за значението на любовта и другите основни неща при Учителя... За съжаление, малко преди смъртта си – за по-лесно – започна да ги нарича “закони”, макар че в сугестопедията няма думата “трябва”. Първо бяха 3 Условия, после ги направи 7 Условия..., накрая обедини под общ знаменател принципи, средства и условия, и в последните си години започна да говори за ... “7-те Закона” – те са, за съжаление, това което днес младите разбират под сугестопедия... . Но в самата сугестопедия, думата закон, думата “трябва” е зачеркната, но той вече беше много стар да обяснява. Да, в сугестопедията има 7 необходими условия, но това са условия за успех. Това са любов към човешкото същество, свободата на избор, убеденост на преподавателя, че в сугестопедията се случва нещо различно от обикновеното преподаване, многократно увеличеният учебно-художествен материал, връзката цяло-част-цяло в начина на мислене и преподаване, като цялото е водещо, хармонията в златната пропорция, използването на изкуството като най-висша форма на комуникативно внушение. Интерактивната връзка учител-ученик, сугесто-учебникът, сериозна радостност. И всичко това в единство.

Другото, което направи проф. Лозанов след кончината на Евелина Гатева – неговата творческа муза и житейски партньор е, че обедини повечето успешно обучени до тогава от него ученици по цял свят, в международната асоциация ЛИТА, може би  искаше да е по подобие на Бялато братство.

За още по-голямо съжаление и този проект позаглъхна...

- Какво не знаем за проф.Лозанов?
- Много неща. И едно от тях е , че проф. Лозанов е една необикновена личност и необятен учен от световна величина. Всеки човек е един безкраен космос, а Докторът беше вдъхновяващ с необятността си космос и не може само с няколко изречения да се опише дълбочината и комплексността на идеите и личността му, още повече, да не забравяме, че говорим за велик учен като него . Той е един измежду 10-те български учени, които имат световно признание, наред с Джон Атанасов, с проф. Димитър Пасков (откривателя на нивалина), откривателя на електронните часовници и др, пише ги в справочниците.

Проф. Лозанов е комплексна личност, докоснала се до нещо величествено - до този микрокосмос, какъвто е мозъка, веднъж на клетъчно ниво и веднъж на ментално ниво, мозъкът, който отразява Космоса, Вселената в своята безкрайност, не можем да го разберем само с преливане между съзнателно и несъзнателно, но и с включването на духа и душата, и това наистина прави човешката личност уникална. Струва си да се живее и твори за развитието й...

Знае се, че Георги Лозанов е останал без майка още на 2 годинки, образът й го закриля, вдъхновява го през целия му живот. Има много интересни негови спомени за това.

Често го питат защо е записал медицина и психиатрия. Бил е много чувствително дете, разказвал го е много пъти. Родната му майка е била с юридическо образование, а баща му - учител. В новото семейство, втората му майка го е приела добре, искали са той да стане учител, но  той е бил едно странно дете-  ту буен, ту тих, още от малък е имал богата, силно развита фантазия . На 4 г. сам се е научил да чете, но го е можел и огледално, т.е думите ги е четял и отзад напред. Това не е нещо странно, но е способност, която показва, че и двете полукълба на мозъка му са еднакво развити. И още от дете е имал странни наклонности, никой не е могъл да ги обясни, хората са били свидетели неочаквано той да ги кара да правят това, което е искал. Впоследствие д-р Лозанов е станал най-добрият терапевтичен хипнотизатор в България. Има негови данни.

Имал е копнеж да разбере какво съществува отвъд видното, зад човешките заложби. Виждал е светлини при особени състояния. И е смятал, че е способност, дарена от майка му, която може би от отвъдното му помагала...  Обичаше да казва: “Ние, хората сме богове, забравили своето величие.”

И понеже създателят на сугестологията е странен като човек, то - за самата негова наука мога да кажа , че това е стройна наука, с точни правила. Методиката се отличава с взаимосвързани принципи и с много сериозно обучение на преподаватели. Това е и един от “препъни-камъните” за широкото и постоянно приложение на сугестопедията. Другата трудност е създаването на специални сугесто-учебници, за което наистина са нужни много знания.

За съжаление знанията и опитът от “Златните години “ на сугестопедията избледняват и днес се заменят с митове.
Самият Д-р Лозанов казва : ”Отворена е врата към нови изследвания за развитието на човешката личност...”

Светлана Желева











Акценти от Здравница



Десет грешки по време на пости

Десет грешки по време на пости

Защо? Защо постим? Мотивът за това е изключително важен. Ако постим само с цел да стопим килограми, по-добре е да се откажем....още

Как да направим профилактика на сенната хрема с природни средства?

Как да направим профилактика на сенната хрема с природни средства?

Вече 20 на сто от жителите на света страдат от сенна хрема. Затова броени седмици преди проблемът отново да се появи, ценна информация идва от специалистите....още

Десет здравословни ползи от скачането на въже

Десет здравословни ползи от скачането на въже

Скачането на въже е отлично сърдечно-съдово упражнение, което помага за укрепване на сърцето и подобряване на цялостното сърдечно-съдово здраве....още

В ИСУЛ ще има кът да поклонение пред проф. д-р Иван Ценев

В ИСУЛ ще има кът да поклонение пред проф. д-р Иван Ценев

Всеки, който има желание да отдаде последна почит към проф. д-р Иван Ценев, едно от най-ярките имена в историята на българската, европейската и световната отоларингология, ще може да го направи в Централното фоайе на УМБАЛ Царица Йоанна – ИСУЛ....още


Виж още от акценти

 

За потребителя

Продуктите на Здравница

Сода Бикарбонат - без алуминий Сода Бикарбонат - без алуминий

Безопасна добавка в храната! Не съдържа глутен! Содата без съдържание на алуминий има редица благоприятни ефекти за здравето....


Цена: 4.00 лв.


Сода, без алуминий - 250 гр.
Сода, без алуминий - 250 гр.

Ябълков пектин на прах
Ябълков пектин на прах

Безалкохолна прополисова тинктура - Здравница
Безалкохолна прополисова тинктура - Здравница

Билкова смес №15 (при псориазис)
Билкова смес №15 (при псориазис)

Масло от облепиха, студено пресовано, Здравница, 100 мл.
Масло от облепиха, студено пресовано, Здравница, 100 мл.

Масло от черен кимион
Масло от черен кимион

Всички продукти








Най-търсено в Здравница Най-търсено в Здравница



Заболявания Заболявания

 

Билки Билки

 

Народни рецепти Народни рецепти

Всички заболявания Всички билки Всички народни рецепти

Намери бързо:    

"Ню Ес Нет ЕООД" предупреждава, че предоставената информация на страниците на ЗДРАВНИЦА не може да замени посещението на лекар, поставянето на професионална диагноза и провеждането на нужното лечение.

Facebook - Здравница Twitter - Здравница RSS - Здравница

Използването на материали от Zdravnitza.com задължително става след позоваване на източника и линк към съответната страница!

Здравница
Здравница
Здравница
   
Здравница

Copyright © 2006-2022 Zdravnitza.com Всички права запазени.
Zdravnitza.com е собственост на "Ню Ес Нет ЕООД" : Условия за ползване

email