Притеснително е, ако се събуждате тревожни сутрин?


| Прочетено Прочетено: 2010 пъти | КоменариКоментари: 0



Притеснително е, ако се събуждате тревожни сутрин?

За неспокойствието без повод, за продължителното сутрешно мрачно настроение и усещането  за нещо лошо", разговаряме с психоложката на "Здравница" доц. Маргарита Бакрачева.  

- Доц. Бакрачева, какво да направим, ако се чувстваме напрегнати, „ в дупка”, казано също и така: „нещо ни стяга шапката”?

- Отговорът е в самия въпрос – наистина да си дадем сметка и да си признаем, че нещо не е наред и трябва да действаме. Именно този момент често се губи и се пропуска, когато човек се чувства потиснат или некомфортно. И без  да  иска, сам задълбочава емоционалното си състояние.  Когато  проблемът бъде поставен открито, действията могат да са различни, най-общо в две посоки – по-пасивната позиция на търсене на помощ или твърдото решение за вземане на нещата под контрол със собствени сили и средства. И двата варианта, разбира се, са преплетени – търсенето на  помощ е своеобразна активност, а самостоятелното справяне пък често е свързано с външна помощ и подкрепа.

- Смущаващо ли е, ако още от сутринта се сдобием с подобно настроение?
- Един  от основните въпроси, които терапевти и психиатри задават е точно този - с какво настроение се събужда сутрин човек. Нормално е в рамките на деня напрежението, стресът и проблемите да дебалансират и извадят от релси всекиго. Ако обаче още от сутринта  настроените е минорно, няма желание за  живот и усмивка, това е показателно, че нещо не е наред и трябва да се промени.

- Колко бързо трябва да отшуми „нормалното”, естественото” притеснение?
- Няма универсална рамка, хората са различни и като темперамент, а самите ситуации и проблеми изискват различни ресурси. Притеснително  е, когато в продължение на месец няма подобрение, промяна и не се връща  тръпката към живота или поне интереса в някоя област.

Добрата новина е, че всяко действие оказва своя ефект. Лошата новина е, че  най-бързите и ефективните стратегии и техники са тези, които са индивидуално генерирани. Част от хората предпочитат емоционално фокусирани стратегии, пасивни или активни, други пък са насочени към рационални  пасивни или активни стратегии. Ако напр., някой е пасивно емоционално ориентиран, за него най-полезно би било изслушването, подкрепата и грижата от близък човек. За  активен рационален тип  залавянето с работа или задача е успешната тактика.

- Какво да направим, ако не се получава?
- На първо място, не  е добре да се самообвиняваме или да мислим, че не се справяме. Добре е да потърсим подкрепа и съвет от близки и специалисти. Това не означава, че човек се предава, напротив, показва достатъчно  самоосъзнаване, както и решимост за промяна и справяне с възникнал проблем.

Колко често , ако се случва означава, че нещо в нас се е „прецакало”? Кой е  най-сигурният индикатор, че е нещо по-сериозно?
Има хора, които са по-песимистично настроени, други, които са принципно  настроени да се усмихват по-рядко.  Индикаторът затова е добре да бъде субективен – кога се случва промяната в собствения ритъм на живот и модел, който човек познава за себе си или с който го познават близките и приятелите. Често се налага   „решението” да дойде отвън, а сигналът е именно  забележима промяна в поведението, емоционалното състояние и готовността за комуникация, срещи, а и работа.

- Дай съвети за прогонване на тревожността...
Тревожността обикновено е ирационална, т.е. предизвикано вътрешно състояние, за което няма реална причина. Обикновено  е породено от несъзнавани или потиснати мисли и емоции, страх от очакване, а може и просто да  е следствие на стреса и напрежението, трупани в ежедневието. Когато осъзнаем, че се чувстваме напрегнати, тревожни, а няма конкретен повод, към който да отнесем това,  значи става въпрос за чисто вътрешни състояния.

В такъв момент е  добре  да се насочим основно към  нещата, които ни карат да се почувстваме  пълноценни или да се усмихнем.  Кои са действията, които помагат? Среща с приятели?  Разместване на мебелите в дома?  Смяна на прическата? Възможностите са безкрайни, като е добре човек да се насочи към действие, което има видим резултат, за да  материализира по този начин  вътрешното усещане и увереност,  че контролира живота си.  Засаждането на цвете, подреждането на пъзел…

- Какво е по-особеното за тревожността при децата и как да постъпим тогава?

- Детската психика  функционира по  различен начин – по-директен като отговор, но значително по-фантазен.  Затова евентуална промяна в поведението на детето изисква повишено внимание, отнасяне към неговия модел, сравняване  с останалите деца, с които общува и  ситуациите от ежедневието на детето, проследяване и търсене на обратна връзка от други възрастни, с които общува (в детската градина, в училище). Добре е и консултиране със специалист, ако родителите забележат тревожни симптоми, които продължават във времето.

Съвет на Здравница

виж повече или се свържи с доц. Маргарита Бакрачева консултант на Здравница


Още полезна информация от доц. Маргарита Бакрачева:

прочети още Когато се сърдим, манипулираме другите

прочети още Какво първо ти идва наум, като чуеш щастие?

прочети още Снимка първо, после ако има време, я изживей

прочети още Пълноценната почивка държи далеч професионалния срив

прочети още Доц. Маргарита Бакрачева: Езикът на тялото издава болестите ни?

прочети още Намерете своя начин да кажете сбогом на гадните емоции

прочети още С емоционална подкрепа децата по-лесно се справят с проблемите си












Акценти от Здравница



Десет грешки по време на пости

Десет грешки по време на пости

Защо? Защо постим? Мотивът за това е изключително важен. Ако постим само с цел да стопим килограми, по-добре е да се откажем....още

Как да направим профилактика на сенната хрема с природни средства?

Как да направим профилактика на сенната хрема с природни средства?

Вече 20 на сто от жителите на света страдат от сенна хрема. Затова броени седмици преди проблемът отново да се появи, ценна информация идва от специалистите....още

Десет здравословни ползи от скачането на въже

Десет здравословни ползи от скачането на въже

Скачането на въже е отлично сърдечно-съдово упражнение, което помага за укрепване на сърцето и подобряване на цялостното сърдечно-съдово здраве....още

В ИСУЛ ще има кът да поклонение пред проф. д-р Иван Ценев

В ИСУЛ ще има кът да поклонение пред проф. д-р Иван Ценев

Всеки, който има желание да отдаде последна почит към проф. д-р Иван Ценев, едно от най-ярките имена в историята на българската, европейската и световната отоларингология, ще може да го направи в Централното фоайе на УМБАЛ Царица Йоанна – ИСУЛ....още


Виж още от акценти

 

За потребителя

Продуктите на Здравница

Алое - сух екстракт при запек Алое - сух екстракт при запек

Алое - сух екстракт на капсули притежава благоприятен ефект при хроничен запек. Продуктът не предизвиква привикване и няма странични ефекти....


Цена: 9.00 лв.


Билкова смес №20 (при киста на яйчниците)
Билкова смес №20 (при киста на яйчниците)

Сода, без алуминий - 250 гр.
Сода, без алуминий - 250 гр.

Билкова смес №15 (при псориазис)
Билкова смес №15 (при псориазис)

Масло от черен кимион
Масло от черен кимион

Ябълков пектин на прах
Ябълков пектин на прах

Масло от облепиха, студено пресовано, Здравница, 100 мл.
Масло от облепиха, студено пресовано, Здравница, 100 мл.

Всички продукти








Най-търсено в Здравница Най-търсено в Здравница



Заболявания Заболявания

 

Билки Билки

 

Народни рецепти Народни рецепти

Всички заболявания Всички билки Всички народни рецепти

Намери бързо:    

"Ню Ес Нет ЕООД" предупреждава, че предоставената информация на страниците на ЗДРАВНИЦА не може да замени посещението на лекар, поставянето на професионална диагноза и провеждането на нужното лечение.

Facebook - Здравница Twitter - Здравница RSS - Здравница

Използването на материали от Zdravnitza.com задължително става след позоваване на източника и линк към съответната страница!

Здравница
Здравница
Здравница
   
Здравница

Copyright © 2006-2022 Zdravnitza.com Всички права запазени.
Zdravnitza.com е собственост на "Ню Ес Нет ЕООД" : Условия за ползване

email